Politički analitičar Anđelko Kozomara izjavio je da ilegalnu proizvodnju oružja u BiH kontrolišu SAD zbog čega je nemoguće staviti namjensku industriju pod kontrolu vlasti BiH.
Kozomara je naglasio da je nakon potpisivanja Dejtonskog sporazuma, najveći dio namjenske industrije u BiH ostao na teritoriji Federacije BiH, a da su godinama razni međunarodni šverceri i trgovci oružjem na Bliskom istoku i drugdje ilegalno uzimali zaostalo oružje koje je trebalo biti uništeno i prodavali ga unesrećenim narodima.
"Vremenom je otkriveno da te količine naoružanja i municije nisu uništene kako je to bilo predviđeno i kako je to zapisnički konstatovano. Kontrolu nad uništavanjem, ili bolje rečeno `uništavanjem` oružja zaostalog iz rata vršili su Amerikanci kao što sada vrše kontrolu i nad namjenskom industrijom u BiH", rekao je Kozomara za "Sputnjik".
On je istakao da je očigledno srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik odlaskom u Sarajevo dobio nešto više informacija o tome i saznao da se u fabrikama ilegalno proizvodi naoružanje, što je iznio pred javnost.
"Oni su tu našli varijantu da ilegalno proizvode određene količine. Ne vjerujem da je to za domaću upotrebu u BiH, nego će da izvoze na ratna područja širom svijeta, ili aktuelna ili buduća, koja Amerikanci u budućnosti projektuju", rekao je Kozomara.
Kozomara je naglasio da je novi rat u BiH gotovo nemoguć jer EUFOR, koji ima mandat UN, kontroliše sve vojne i policijske pokrete, tako da je bez saglasnosti EUFOR-a nemoguće izvesti bilo koju vojnu operaciju.
"Bez američke saglasnosti namjenska industrija BiH nikada neće biti stavljena pod kontrolu državnih organa. Da bi zadovoljili Dodika i Srbe, oni će otkriti da je negdje proizvedeno nešto viška pušaka ili nekoliko hiljada metaka, da to nije u saglasnosti sa dozvolama koje imaju i neki direktor će biti poslat u penziju, a sve ostalo, minobacači ili topovi, ostaće kako je i bilo", rekao je Kozomara.
On je naglasio da je dokaz da se nešto čudno događa sa BiH namjenskom industrijom, i primjer nedavno završenog sudskog spora između hrvatske agencije za promet vojne opreme i naoružanja "Skaut" protiv Ministarstva odbrane BiH, vrijedan 20 miliona KM.
"Skaut" je dobio spor jer naoružanje koje je preuzeo od namjenske industrije u BiH nije bilo ono koje je naručio.
Vojnoindustrijski kompleks u BiH već nekoliko godina bilježi stalni rast. Prema podacima Spoljnotrgovinske komore BiH, namjenska industrija BiH prošle godine izvezla je oružje u vrijednosti od 205 miliona KM, što je 5,7 odsto više u odnosu na prošlu godinu.
Na spisku zemalja u koje se oružje iz BiH izvozi u prekomilionskim vrijednostima nalaze se Saudijska Arabija, Turska, Egipat, Avganistan, SAD, Bugarska, Srbija, NJemačka, Rumunija, Maroko, Moldavija, Švajcarska, Katar, Ujedinjeni Arapski Emirati i Namibija, a municija obuhvata 94 odsto izvoza.
Predsjedavajući Predsjedništva BiH Milorad Dodik izjavio je ranije da postoje sumnje da fabrike namjenske industrije smještene na teritoriji FBiH nekontrolisano proizvode oružje i municiju i naglasio da je neprihvatljivo da se to dešava mimo odluke vlasti i potrebe vojske.
On je upozorio da je upravo namjera bošnjačke strane da, uz podršku, kako je rekao, "podobnih Srba" u starom sazivu Savjeta ministara BiH namjenska industrija nastavi da proizvodi oružje bez kontrole vlasti.