Istočna Ilidža

Anđela vršnjacima održala predavanje o značaju reproduktivnog zdravlja

  • Izvor: ATV
  • 13.04.2024. 11:13

Anđela Tomić, učenica drugog razreda Srednje medicinske škole u Istočnoj Ilidži, održala je vršnjacima predavanje o značaju reproduktivnog zdravlja. Kako i sama kaže, o ovim temama se nedovoljno ili nikako ne govori, a sve je veći broj oboljenja, ali i abortusa i neželjenih trudnoća.

"Mislim da je najvažnija tema abortus i neženjena trudnoća, jer je sve više takvih slučajeva. Dokazano je da se svake godine izvrši oko 76 miliona abortusa u svijetu, tako da smatram da je to jako bitno", kaže učenica srednje medicinske škole Srednjoškolskog centra "Istočna Ilidža“ Anđela Romić.

Anđela je, zajedno sa svojim profesorima, napravila istraživanje o znanju i shvatanju mladih o polno prenosivim oboljenjima. Osvrćući se na rezultate ankete, smatra da mladi ljudi nemaju dovoljno znanja o ovoj jako važnoj temi, te se nada da će ovakvi projekti, o važnosti prevencije bolesti i čuvanju zdravlja, osvijestiti ne samo mlade nego i širu društvenu zajednicu.

"Odradili smo jednu anketu na temu znanja i shvatanja mladih o polno prenosivim oboljenjima, odnosno o reproduktivnom zdravlju, koja je dokazala da, ne samo mladi, nego i svi mi nemamo dovoljnu upućenost na ovu temu i podlažemo zapravo nerazumijevanju i neobrazovanju. Anketi je podleglo oko 370 ispitanika, a rezultati će služiti kao baza za naučni rad koji planiram da pišem u narednom periodu, uz pomoć profesorice Jovane Regoje i profesora Nikole Lubure. Nadam se da ćemo u narednom periodu imati prilike da ostvarimo još ovakvih projekata, koji će osvijestiti ne samo mlade, nego i širu društvenu zajednicu o važnosti zdravlja, a ne samo kada je ono ugroženo“, kaže Anđela.

"Dakle, to bi bile teme s kojima bismo trebali biti poprilično upoznati. Međutim, čak i naši anketni rezultati ukazuju upravo suprotno, ukazuju da je jako nizak stepen upućenosti među srednjoškolskom populacijom“, kaže profesor medicinske grupe predmeta u Srednjoškolskom centru "Istočna Ilidža“ Nikola Lubura.

Sve što se na formalno obavlja, poprilično je dosadno i bezdušno, tim pristupom se ne prenosi jasna poruka, rekao je profesor Nikola Lubura. Dodao je i da pokušavaju osvijestiti mlade zanimljivijim vidom predavanja, tako što će pored kliničkih podataka, približiti publici i psihološko, filozofsko, pa čak i religiozno gledište na značaj reproduktivnog zdravlja.

"Smatram da je poruku jako teško prenijeti i ne mislim da jedna radionica, poput ove, može u suštini da promijeni stvar. Ali svakako mislim da je ključ ove prezentacije da se makar mladi učenici osvijeste da je biološki aparat podešen da reaguje na osnovu naših nagona, a ukoliko se okrene protiv nas, posljedice mogu biti zaista katastrofalne. Tu je i poruka da se u suštini probudimo i na neki način vladamo i upravljamo našim postupcima“, kaže Lubura.

Zbog sve većeg broja mladih koji rano stupaju u seksualne odnose, nedovoljnog korišćenja kontracepcije i nedovoljnog nivoa znanja o polnoprenosivim bolestima, kao i o posljedicama ovakvog ponašanja, ukazuje se potreba zajedničkog angažovanja zajednice, nevladinog sektora, škola, ali i zdravstvenog sistema.

Pratite nas i putem Vibera