Jedno poginulo, jedno teže, dvoje lakše povrijeđenih na prugama Srpske od početka godine. Posljednja nezgoda u Ostružnji, gdje je voz udario putničko vozilo, na sreću, prošla je sa materijalnom štetu. Uzrok - lična nepažnja vozača auta. Zato iz Željeznica apeluju da poštuju signalizaciju i ne rizikuju živote.
"U većini slučajeva ima da učesnici u drumskom saobraćaju lome spuštene polubranike, prolaze pored svjetlosne zvučne signalizacije koja zabranjuje prolazak drumskih vozila, čak se dešava i da lome branike velike rampe", rekao je Rade Blagojević, šef Službe za saobraćajne poslove i upravljanje kolima.
Na 27 od 246 putnih prelaza ugrađen je i video nadzor. Snimci se šalju policiji koja vozačima izdaje prekršajne naloge.
"Mi pomoću ide baze utvrdimo vlasnika vozila gdje šaljemo obavještaje i prekršajni nalog za naveden prekršaj, prekršaj snosi posljedicu 100 KM sa jednim kaznenim bodom", rekao je Bojan Tešanović, pomoćnik komandira za bezbjednost saobraćaja PS Doboj.
U prošloj godili izdali su 122 naloga, u ovoj 48. Prekršaja je manje, poginulih jednako, ali brine 11 nesreća što je više nego lani.
Na prugama Željeznica Republike Srpske tokom prošle godine zabilježeno je osam vanrednih događaja. U njima je smrtno stradala jedna osoba.
Kako bi ih i na prugama i putevima bilo što manje, rade svi sektori. Ulažu u bezbjednost saobraćaja, a izmijenjen je i pravilnik koji reguliše brzinu prelaska na putnom prelazu.
"Brzina drumskog vozila prilikom nailaska na putni prelaz je samo 10 km/h, a ne kao što je prije bilo 30 ili 50.
"U posljednjih pet godina mislim da smo sa lokalnim zajednicama utrošili oko milion i sto hiljada maraka u projekte iz oblasti bezbjednosti saobraćaja", rekao je Mladen Petrović, direktor Agencije za bezbjednost saobraćaja Republike Srpske.
Rezultata ipak ima. Od 2011. do prošle godine u Srpskoj je 38 posto manje udesa sa smrtnim ishodom. Za 21 procenat manje je i teško povrijeđenih.