Prevare

Banke poslale važno upozorenje građanima

  • Izvor: Agencije
  • 04.02.2025. 17:11

Građani su posljednjih dana meta fišing napada, u kojima se prevaranti lažno predstavljaju u ime banaka.

Među njima su i UniKredit Bank i Rajfajzen Bank, koje su poslale upozorenje svojim klijentima.

Ko ima pravo na pomoć poslodavca od 450 KM

Ko ima pravo na pomoć poslodavca od 450 KM

Cilj ovih prevara je krađa ličnih i bankovnih podataka, a lažne mejl poruke često izgledaju vrlo ubjedljivo kako bi žrtve navele na otvaranje linkova i unos povjerljivih informacija.

Banke su već upozorile svoje klijente da budu posebno oprezni i da ne nasjedaju na pokušaje prijevare, budući da su ove poruke osmišljene kako bi izazvale paniku i hitnu reakciju korisnika.

Kako prepoznati lažne mejl poruke?

Fišing napadi obično imaju nekoliko zajedničkih obilježja koja ih mogu učiniti sumnjivima:

Neobična mejl adresa pošiljaoca – zvanične mejl adrese banaka završavaju na @unicreditgroup.ba ili @raiffeisen.ba, dok lažne poruke često dolaze s nepoznatih ili sličnih, ali netačnih domena.

Hitni zahtjevi za unosom podataka – prevarantske poruke često tvrde da će vam račun biti blokiran ako odmah ne potvrdite svoje podatke.

Gramatičke i pravopisne greške – iako poruke mogu izgledati autentično, često sadrže nepravilnosti u jeziku.

Sumnjivi linkovi i prilozi – mejl može sadržavati link koji vodi na lažnu stranicu banke, gdje se traži unos vaših podataka.

Kako se zaštititi?

Nikada ne dijelite lične ni bankovne podatke putem mejla – banke nikada ne traže ovakve informacije putem elektronske pošte.

Pažljivo provjerite mejl pošiljaoca – ako niste sigurni, kontaktirajte svoju banku putem zvaničnih kanala.

Brojke će vas šokirati: Rusi objavili koliko je uništeno naoružanja u Ukrajini

Brojke će vas šokirati: Rusi objavili koliko je uništeno naoružanja u Ukrajini

Ne otvarajte sumnjive linkove i priloge – ako mejl izgleda neobično ili sadrži neočekivane zahtjeve, najbolje je ne otvarati priložene dokumente i odmah obrisati poruku.

Ako ste kliknuli na link ili unijeli podatke, odmah kontaktirajte svoju banku – moguće je da ste već kompromitovali svoje podatke, pa je važno što prije preduzeti odgovarajuće mjere.

Banke upozoravaju na povećan broj pokušaja prevara

Iz UniKredit Bank i Rajfajzen Bank potvrđuju da su posljednjih dana zabilježeni povećani pokušaji fišing napada, zbog čega klijentima savjetuju poseban oprez prilikom provjere mejl poruka.

Kako biste izbjegli finansijske gubitke i zaštitili svoje podatke, prilikom svake sumnjive komunikacije najprije provjerite autentičnost mejla i kontaktirajte svoju banku putem zvaničnih kanala.

Pratite nas i putem Vibera

Tagovi: