Ambasador Kine u BiH Čen Bo nije skrivala zadovoljstvo nakon posjete Konfucijevom institutu u Banjaluci. Poručuje da je prezadovoljna napretkom i dosadašnjim aktivnostima.
Na sastanku sa rektorom univerziteta i dekanom političkih nauka obećava podršku institutu. Uvjerena je, kaže, da su za napredak itekako zaslužne i institucije u Republici Srpskoj, ali i Univerzitet u Banjaluci. Konfucijev institut je otvoren prije samo devet mjeseci, a već bilježi veliku zainteresovanost.
"Entuzijazam građana Republike Srpske za Kinu i kineski jezik predstavlja plodno tlo za brzi razvoj Konfucijevog institiuta. Ambasada Kine u BiH će nastaviti da pruža podršku u njegovom radu," rekla je Čen Bo.
"U proteklom periodu smo potpisali sporazume o saradnji sa nekoliko univerziteta u Narodnoj Republici Kini i omogućena je posjeta članovima akademske zajednice Univerziteta u Banjaluci, univerzitetima u Kini," kaže Gajanin.
Potpisan je i sporazum o razmjeni nastavnog kadra i studenata, pa će se oni najbolji usavršavati u Kini. Tamo će imati priliku da svoje radove objave u prestižnim kineskim časopisima. Direktor Konfucijevog instituta u Banjaluci Jing Cai kaže da je, od otvaranja, održan niz aktivnosti.
"Ono što karakteriše Konfucijev institut jesu besplatni kursevi kineskog jezika i razne kulturne aktivnosti. Na tim kursevima želimo da upoznamo naše polaznike sa kineskim jezikom i kineskom kulturom kako bi razumjeli običaje, tradiciju i istoriju kine," rekao je Jing Cai.
Kina je prvi Konfucijev institut otvorila 2004. godine. Republika Srpska se, promocijom kineskog jezika i kulture, pridružila zajednici od 525 osnovanih Konfucijevih instituta u svijetu, koje pohađa devet miliona učenika i studenata.