Brojnim projektima grad Doboj nastoji da preduprijedi scenario iz 2014. godine. Uređen je potok Liješanj, povećan protok rijeke Bosne, na pojedinim dijelovima izgrađena i obaloutvrda. Trenutno se sa CRS -om i 17 mjesnih zajednica realizuje i projekat prevencije bujičnih poplava.
"Gdje smo na licu mjesta u dogovoru sa Savjetima MZ upravo se radi na tom jačanju i prevenciji bujičnh polava, odnosno čišćenju kanala gdje je nabavljena određena orpema koaj je jako bitna i koja se u ovom periodu koristi", kaže Nenad Ostojić, Odjeljenje civilne zaštite Doboj,
Sve to i dalje ne umiruje Dobojlije. Ne spore da je nešto urađeno, ali ne vjeruju u aspolutnu sigurnost.
S ciljem da se ne ponovi, Doboj je među prvim gradovima u BiH ušao u projekat SETAP. U periodu od 2020-2030. u prevenciju bi trebalo da bude uloženo 60 miliona maraka.
"Grad Doboj je u ove prve dvije godine došlo nešto manje od 4 miliona gdje smo u raznim segmentima od obuke do opremanja određenih specijalnih jedinica mislim na CZ i vatrogasno društvo i sve što će koroisiotit u sprečavanjau u slučaju elementarnih nepogoda", rekao je Boris Jerenić, gradonačelnik Doboja.
Poplava 2014. godine u Doboju je pričinila štetu veću od 172 miliona maraka. Brojnim donacijama sanirane su institucije, a samo od zemalja Evropske unije u grad je stiglo oko 8 miliona evra.