Zavod za javno zdravstvo FBiH obavijestio je građane da je monitoring pokazao da su u flaširanoj vodi pronađene fekalne bakterije, ali ni mjesec dana kasnije nije objavljeno ko je proizvođač zagađene vode. Građani su zbog toga sve skeptičniji prema svim flaširanim vodama.
„Iskreno, pila sam flaširanu, a sad pijem iz česme“, rekla je jedna građanka za N1 Sarajevo.
„Kažete sad da li to ima veze sa monitoringom i što neće da nam kažu imena proizvođača“, upitao je drugi građanin BiH.
Sarajevski advokat Sead Miljković je u svojstvu građanina podnio krivičnu prijavu protiv NN lica Kantonalnom tužilaštvu Kantona Sarajevo. Miljković ističe da je Zavod za javno zdravstvo prošle nedjelje objavio sadržaj koji je u suprotnosti sa informacijama koje su predočili 17. novembra u dijelu gdje navode da pronađena zagađenja nisu bila štetna po ljudsko zdravlje.
„Pojedini parametri koji su bili deklarisani na flaširanoj vodi nisu odgovarali sastavu vode. Radi se o klasičnoj obmani kupaca, radi se o zaštiti javnog zdravstva i zdravlja građana BiH i to je razlog zašto sam podnio ovakvu prijavu“, rekao je Miljković.
Tužilaštvo KS je prošle nedjelje po službenoj dužnosti započelo sa provjerama vezanim za flaširanu vodu, a nadzor je završila Kantonalna inspekcija.
„Kantonalni inspektori za hranu su vršili inspekcijske nadzore u objektima maloprodaje i veleprodaje u KS i u prometu nisu zatekli dopisom naznačene mikrobiološki neispravne flaširane vode. Napominjemo da je u dostavljenoj informaciji navedeno da je Zavod vršio monitoring tokom 2021. i dijelom 2022. godine, kao i da je rok upotrebe naznačen na spornoj flaširanoj vodi protekao prije tri do šest mjeseci, zbog čega je mala vjerovatnoća da se sporna voda i dalje nalazi na policama trgovina“, rekla je Vildana Brdarić iz KUIP-a.
Dok nadležni na nivou eniteta ćute, čime se urožava poslovanje svim proizvođačima vode, građani po društvenim mrežama nagađaju ko bi mogao biti proizvođač vode sa fekalnim bakterijama.
U ovom trenutku se očekuju rezultati dodatne inspekcijske kontrole vode, koju je poslije objavljenog monitoringa Zavoda za javno zdravstvo FBiH pokrenula Federalna uprava za inspekcijske poslove uključujući i Agenciju za sigurnost hrane BiH. Postavlja se pitanje zašto se toliko čeka na nove rezultate s obzirom da za bakteriološko testiranje vode nije potrebno duže od sedam dana.