Posljednji dostupni podaci pokazuju da su u BiH registrovana čak 314.323 komada legalnog oružja.
Vidljivo je to iz Strategije za kontrolu malog oružja i lakog naoružanja u BiH 2021-2024. godine, koju je nedavno usvojio Savjet ministara BiH.
U 2019. godini, kako je navedeno u ovoj strategiji, u FBiH je bilo registrovano 182.508 komada oružja, 127.824 ih je u Srpskoj te 3.991 u Brčko distriktu.
U strategiji je ukazano na nekoliko osnovnih izazova kada je riječ o zloupotrebi oružja u BiH, s posebnim akcentom na nedozvoljeno držanje naoružanja.
"Nedozvoljeno posjedovanje oružja predstavlja značajan rizik za sigurnost građana i građanki BiH. Oružje se često zloupotrebljava u kontekstu razbojništva i izazivanja opšte opasnosti", ističe se u ovoj strategiji.
Kako se dodaje, raširena je i zloupotreba oružja u kontekstu nasilja u porodici i intimnog partnerskog nasilja, a postojeće mjere i prakse za kontrolu oružja nedovoljno uvažavaju rizike zloupotrebe oružja u ovom kontekstu.
"Zloupotreba oružja ima izraženu rodnu dimenziju i muškarci čine ogromnu većinu počinilaca incidenata oružjem", navodi se u strategiji.
Inače, kako se dodaje u pomenutoj strategiji, prema podacima istraživanja, u 2016. godini najveći broj oružja u BiH - 290.720 (77,3 odsto) - bio je kod građana.
U strategiji se ističe da su od 2016. do 2020. u BiH ukupno uništena 21.144 komada i dijela malog oružja i lakog naoružanja.
"Tim aktivnostima građani BiH su upozoreni na opasnosti koje prijete od oružja koje je proglašeno viškom, od slabo osiguranog ili nezakonitog oružja i koliko to oružje utiče na njihovu sigurnost. Realizacijom tih akcija dat je veliki doprinos poboljšanju cjelokupne stabilnosti, kako u BiH tako i u regionu, pa i šire", ističe se u strategiji.
Dodaje se da je za BiH pitanje kontrole malog oružja i lakog naoružanja visoko rangirano na bezbjednosnoj ljestvici, prije svega, zbog velikog zaostatka oružja iz vremena ratnih dešavanja u BiH, ali i novih pojavnih oblika kriminalnih aktivnosti povezanih sa oružjem, kako u regionu jugoistočne Evrope, tako i šire.
Ova strategija definiše četiri strateška cilja za unapređenje kontrole malog oružja i lakog naoružanja u BiH, a jedan od ciljeva je i smanjenje zloupotrebe ilegalnog držanja i trgovine oružjem i municijom.
Podaci policije pokazuju da su i prošle godine zaplijenjene značajne količine naoružanja. Recimo, MUP Srpske je u 2020. godini nadležnim tužilaštvima podnio 184 izvještaja protiv 212 lica zbog nedozvoljene proizvodnje i prometa oružja ili eksplozivnih materija.
"U 2020. godini oduzeti su 43 kg eksploziva, 269 dugih cijevi, 73 kratke cijevi i 385 minsko-eksplozivnih sredstava", rekli su za "Nezavisne novine" iz MUP-a Srpske.
Inače, Misija OEBS-a u BiH pozdravila je usvajanje Strategije za kontrolu malog oružja i lakog naoružanja BiH za period 2021-2024. i njenog akcionog plana.
"Strategija je utemeljena na najboljim međunarodnim standardima i praksama, u koje spadaju i one Ujedinjenih nacija. Strategija će poboljšati efektivnost kontrole oružja u BiH, kao i sprovođenje mape puta održivog rješenja za suzbijanje nezakonitog posjedovanja, zloupotrebe i nezakonite trgovine malim oružjem i lakim naoružanjem i njegovom municijom na zapadnom Balkanu do 2024. godine", ocijenjeno je iz Misije OEBS-a u BiH.