Еkspert za istraživanje Holokausta Gideon Grajf istakao je na međunarodnoj naučnoj konferenciji "NDH i koncentracioni logor Jasenovac u svjetlu savremenih istraživanja" da Jasenovac nije bio samo mjesto patnje i stradanja, nego klanica nevinih, gdje okrutnost nije imala granicu.
- U svom radu nastojim da vodim računa da patnja svake žrtve bude priznata, naročitu u slučaju poput Jasenovca, gdje smatram da je broj žrtava decenijama sistematski umanjivan - naveo je Grajf.
Dodao je da Jasenovac nije bio samo mjesto na kojem je ljudsko dostojanstvo stavljeno na najokrutnije moguće iskušenje.
- Čak i na tom mjestu, nezamislive surovosti, opstajali su hrabrost i nada - ističe Grajf.
On je dodao da se na međunarodnoj konferenciji obilježava 80 godina od herojskog proboja jasenovačkih mučenika, 80 godina od pobjede nad nacizmom, fašizmom, ustaškim pokretom i 80 godina od osnivanja UN-a.
- Nakon najvećih tragedija u ljudskoj istoriji svijet je prigrlio uzvišenu viziju izgradnje globalne organizacije posvećene očuvanju mira kako se užasi Prvog i Drugog svjetskog rata ne bi nikada ponovili - dodaje Grajf.
Ističe da su Ujedinjene nacije rođene iz te vizije.
- Živimo u vremenu koje se često naziva dobom atomskog mira, krhkog mira. I Prvi svjetski rat odnio je 16 miliona ljudi, a Drugi, više od 60 miliona. Danas se svijet suočava sa najvećim izazovima - napominje on.
Kako je on istakao savremeni istoričari i dalje osvjetljavaju razmjere stradanja svih onih koji su nestali u najmračnije poglavlju ljudske istorije.
- Danas smo se okupili da bismo odali počast njihovoj uspomeni. Istoričari i dalje osvjetljavaju stradanje srpskog naroda, što je snažno prikazano u postavci izložbe o Jasenovcu. Najveće izložbe ikad postavljene u sjedištu UN-a na Ist Riveru, pod naslovom Jasenovac - pravo na sjećanje. Njena istorijska težina je nemjerljiva - napominje Grajf.
Grajf je dodao da mu je velika čast što je učesnik konferencije, te zahvalio direktoru Javne ustanove Spomen-područje Donja Gradina Tanji Tuleković na pozivu.