Vrtoglav rast cijena u martketima, ugostiteljskim objektima i na bezninskim pumpama doveo je do potrošačkog bojkota u Hrvatskoj. Plan je da se bojkot održi i u Srpskoj i BiH i to u petak 31. januara. Poziv se za sad širi na društvenim mrežama.
"Bojkot zbog visokih cijena. Jedan dan ne kupuj ništa!", navodi se u pozivu na bojkot.
Ovakve aktivnosti podržavaju i udruženja potrošača u Srpskoj. Stava su i da je potrebno da se u sve i država aktivnije uključi, ograniči marže gdje može, pojača inspekcijske kontrole, jer su cijene "odletejele u nebo".
"Mi iz Reakcije, čak razmišljamo, ukoliko ne budemo došli kroz određeni vremenski period do smanjenja cijena da i mi kao udruženje pozovemo sve naše građane, narpavimo određenu kampanju, pozovemo na bojkot. Ali, bojkot ne u smislu jednog dana, nego jedan dan u sedmici i savke sedmice povećavati po jedna dan, tako da trgovci shvate da ne mogu iskoristavati naše sugrađane", kaže Dragan Jošić, Udruženje za zaštitu potrošača.
A sugrađani su neodlučni što se tiče bojkota, bar oni sa kojima smo razgovarali. Ipak, kažu da su cijene previsoke i da se nešto treba preduzeti.
"Vjerujte da nisam čula, ali za bojkot, nikad nisam, kako naš narod kaže bundžija. I to nije fino. Ja se ne slažem sa tim, bilo kakavim bojkotom", kaže jedna građanka, a na pitanje kako komentariše visoke cijene govori:
"To da ne pitate, to je katastrofa".
"Mislim da ni jedan bojkot nije dobar, zvanično, ali vjerovatno je narod prisiljen na to, jer su zaista cijene visoke u našim marketima. Za sve ljude čak i zaposlene",
"Da je teško nama običnim ljudima ostvariti svoja prava na taj način, mislim da je teško",
"Sve je poskupilo, baš je poskupilo. Neki dan sam se baš iznenadila, najobičnije potrepštine 60 KM. Ja kažem, stvarano, šta je ovdje stalo - ali eto",
"Možda su ljudi i u pravu, da se vidi kako će se to dešavati. Ajoj to nemojte ni pitati. Svaki dan je druga cijena, više se ne znamo ni snaći", govore nam drugi sugrađani.
U Područnoj privrednoj komori smatraju da razloga za bojkot marketa i drugih prodajnih objekata nema. Kažu, cijene su kod nas daleko niže nego u zemljama u okruženju.
"Ako uzmemo i analiziramo cijene u Republici Srpskoj vidimo da su one daleko niže i da su prosječne marže koje naši trgovci ostvaraju daleko niže od marži u Srbiji, Hrvatskoj, a pogotovo u Sloveniji i zemljama ЕU. Kada poredimo cijene u našim marektima i susjednim zemljama vidimo da su te cijene niske, pogotovo uzimajući u obzir činjenicu da mi većinu prehrambenih proizvoda uvozimo iz susjednih zemalja", rekao je Goran Račić, predsjednik Područne privredne komore Banjaluka.
U Hrvatskoj su kupci bar pokušali, u markete nisu išli u petak.
Prema podacima Poreske uprave Hrvatske, broj računa izdatih za kupljenu robu u trgovinama je u petak, tokom masovnog bojkota kupovine, pao za 44 odsto dok je iznos koji je za njih plaćen pao za čak 53 odsto u odnosu na prethodni petak.
Hrvati su u trgovinama u petak 24. januara potrošili ukupno 28,6 miliona evra, u odnosu na više od 60 miliona sedam dana prije.