Ilegalna sječa šume najveća je muka u Dobrinji, na Manjači. Na hiljade stabala se posječe bez dozvole, tvrde mještani. I tako već godinama.
"Sječe se šuma danonoćno. Najviše stranci dolaze iz daljih sela i drugih opština, a ove naše komšije ovdje, ako i odsijeku jedan metar drva da se ogriju, to je sirotinja i ne treba na njih, oni nisu neke velike štetočine, ali dolaze ljudi ovdje kamionima i sijeku, uništavaju", kaže Drago Divljak, predsjednik udruženja građana Dobrinja.
Mještani kažu da su prijavljivali nelegalnu sječu i da ne znaju da li je, i kada, neko od nadležnih reagovao. Proveli su nas šumskim putevima da se i sami uvjerimo koliko je nelegalna sječa uzela maha.
Reklo bi se netaknuta priroda, a onda, kada se zađe dublje u šumu, ona, zapravo, nestaje.
Šumokradice ne prezaju od nelegalne sječe bez obzira da li je šuma u privatnom ili državnom vlasništvu. Tako su se na udaru našla i stabla koja se nalaze u okviru vojnog kompleksa. Iz Ministarstva odbrane BiH kažu da je poligon otvorenog tipa i da je teško kontrolisati ko sve zalazi u ovo područje. Određene podatke o onima koji bespravno sjeku ustupili su MUP-u Srpske koji ima nadležnost za privođenje.
"Za određeni broj lica je dostavljen izvještaj Okružnom javnom tužilaštvu Banja Luka, dok je za drugi dio lica kompletiranje predmeta u toku. U navedenim aktivnostima ostvarena je dobra saradnja i razmjena informacija sa Oružanim snagama BiH kao i Centrom za razvoj i unapređenje sela Banja Luka, koji koriste dio vojnog kompleksa i koji po uočavanju nelegalnih radnji informacije dostavljaju nadležnoj policijskoj stanici", kažu iz MUP-a.
Policija bi, kada je ovaj problem u pitanju, mogla da ima pune ruke posla, jer je sezona sječe u toku. Teško se izboriti sa šumokradicama, kažu mještani Dobrinje koji one koji nelegalno sjeku nazivaju i zelena mafija.