Svake sedmice u BiH tri žene izgube život zbog raka grlića materice i to je razlog zašto prevencija treba da bude u fokusu zdravstvenih radnika, istaknuto je radionici za zdravstvene radnike iz Republike Srpske koja je u protekla dva dana organizovana u Banjaluci.
Okupljanje oko 60 ljekara i farmaceuta iz Republike Srpske organizovano je s ciljem unapređenja znanja i podizanje svijesti o važnosti imunizacije protiv humanog papiloma virusa /HPV/, glavnog uzročnika raka grlića materice, jedne od najozbiljnijih prijetnji zdravlju žena.
Od početka programa, više od 3.200 osoba primilo je vakcinu u Republici Srpskoj, dok je u federaciji BiH vakcinisano oko 4.000 osoba.
- Podizanje svijesti o važnosti prevencije putem HPV imunizacije ključno je za smanjenje stope obolijevanja i smrtnosti od raka grlića materice - rekla je načelnik Službe za epidemiologiju na Institutu za javno zdravstvo Republike Srpske Nina Rodić Vukmir.
Ona je istakla da zdravstveni radnici imaju presudnu ulogu u edukaciji i motivaciji građana za ovu vrstu zaštite.
Rak grlića materice, uzrokovan infekcijom HPV-om, predstavlja veliki problem. HPV infekcija najčešće nema simptoma, pa može proći neprimijećeno.
Kada se simptomi pojave, obično uključuju genitalne bradavice ili promjene na koži i sluznicama koje mogu biti pretkancerozne.
Načelnik Klinike za ginekologiju i akušerstvo Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske Vesna Еćim-Zlojutro rekla je da ova bolest posebno pogađa mlade žene u dobi od 20 do 45 godina, što dodatno naglašava potrebu za prevencijom.
- Svake sedmice u BiH tri žene izgube život zbog raka grlića materice, dok u svijetu godišnje od ove bolesti umire više od 250.000 žena - rekla je Zlojutro.
Imunizacija protiv HPV-a je najefikasnija mjera prevencije. U zemljama ЕU ova metoda se već više od deset godina primjenjuje u nacionalnim imunizacionim programima, posebno kod djece školskog uzrasta.
Svjetska zdravstvena organizacija preporučuje vakcinaciju djevojčica i dječaka uzrasta od devet do 14 godina, dok pojedine zemlje omogućavaju imunizaciju i mladim ženama do 26 godina.
Radmila Stevandić Begović, koordinator za HPV imunizaciju u Domu zdravlja Banjaluka, kaže da se sve češće mlade osobe suoče sa tako jednom strašnom dijagnozom
Program imunizacije u Republici Srpskoj predstavlja značajan korak ka boljoj zdravstvenoj zaštiti žena, ali dalji rad na povećanju obuhvata i edukaciji javnosti ostaje prioritet.
Radionici, prvoj ovog tipa, koja je završena danas, prisustvovao je i dekan Medicinskog fakulteta Univerziteta u Banjaluci Ranko Škrbić.
BiH je po obuhvatu vakcinacije i dalje iza zemalja regije. Prednjače Hrvatska i Slovenija, a prate ih Sjeverna Makedonija i Crna Gora.