Predsjednik banjalučkog Udruženja logoraša Drugog svjetskog rata Dobrila Kukolj rekla je za Srnu da je krajnje neprihvatljivo da današnja Hrvatska negira zločine u Jasenovcu i da taj logor prikazuje kao radni logor i mjesto zabave, te manipuliše brojem žrtava.
Kukoljeva, koja je preživjeli zatvorenik logora u Jasenovcu, smatra da je to bio logor smrti u kojem su sistematski ubijani ljudi za vrijeme Nezavisne Države Hrvatske.
"Nije istina da je Jasenovac bio radni logor i mjesto zabave, kako to želi da prikaže dio hrvatske javnosti niti će takvu tezu prihvatiti preživjeli logoraši, članovi njihovih porodica i cjelokupna domaća i svjetska javnost", rekla je Kukoljeva.
U Hrvatskoj se sprovodi kampanja kojom se negiraju zločini u Jasenovcu i jedno od najvećih stratišta u Drugom svjetskom ratu prikazuje kao radni logor i mjesto zabave, te se manipuliše brojem žrtava.
Sistem koncentracionih logora Jasenovac predstavlja najveće stratište u Drugom svjetskom ratu na teritoriji nekadašnje Jugoslavije.
Na osnovu prvih ekshumacija koje je uradila državna komisija Federativne Narodne Republike Jugoslavije, a koje je potvrdio i Centar "Simon Vizental", zaključeno je da je u jasenovačkim logorima nestalo 500 hiljada Srba, 80 hiljada Roma, 32 hiljade Jevreja i nekoliko desetina hiljada antifašista različitih nacionalnosti.
Međutim, u memorijalnom kompleksu Jasenovac koji danas pripada Hrvatskoj, kao žrtve se navode samo oni koji su identifikovani, odnosno 83.145 ubijenih.
Među stradalima, za 1.337 dana postojanja logora Jasenovac, bilo je više od 20 hiljada djece.