Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske sprovodi preventivna predavanja tokom školske godine pod nazivom "siguran internet" u cilju zaštite djece na internetu.
"Činjenica jeste da su djeca najranjivija kategorija na internetu i zato je naš akcenat na djeci. Djeca s obzirom na svoj uzrast ne mogu da shvate sve opasnosti koje vrebaju u digitalnom svijetu", rekla je Dragana Vujić, inspektor kriminalističke policije u MUP-u Republike Srpske.
Ona je istakla da je prevencija u tom pogledu jako značajna.
Kako učiniti da dijete bude sigurno na internetu?
Vujovićeva je istakla da djeca treba da koriste internet, ali treba obratiti pažnju koliko dijete koristi digitalne tehnologije i kako.
"To su dva osnovna pitanja koja se tiču sigurnosti na internetu. Dijete treba da ima ograničen vremenski pristup internetu, vrijeme koje provodi treba biti ograničeno i još važnije pitanje, koje sadržaje pregleda i uz čiji nadzor to radi, a odgovor je zajedno sa roditeljima", rekla je Vujićeva.
Ona je istakla da je širok spektar opasnosti sa kojima se djeca mogu suočiti na internetu.
"Posebno su zastupljeni onlajn nasilje među vršnjacima koje je masovno kada se desi. Najčešće nasilje traje i dijete se teže nosi sa tim", rekla je Vujićeva.
Ona je ukazala i na seksualno nasilje na internetu, odnosno vrbovanje ili namamljivanje djece na internetu.
Takođe, kao veliki problem na internetu ističe i izazove na društvenim mrežama, kao što je trend samopovređivanja.
"Suština svega jeste da sve više povede računa šta djeca rade na internetu", rekla je Vujićeva.
Vujovićeva je roditeljima preporučila aplikaciju pomoću kojih će roditelji pratiti šta im dijete radi na internetu.
"Aplikacija Family Link će pomoći roditeljima jer će moći da prate koliko i kako će dijete koristiti internet", rekla je Vujićeva.