Dugoročna vremenska predviđanja su jako teška, ali novi rad u časopisu Weather and Climate Dynamics sugeriše da se brzinom otapanja grenlandskog ledenog pokrivača može predvidjeti vrijeme ovog ljeta u Еvropi, piše Indeks.
Prema dr Marileni Oltmans iz Nacionalnog okeanografskog centra Ujedinjenog Kraljevstva, vodećoj autorki studije, to izgleda otprilike ovako:
Topli uslovi na Grenlandu donose više ledničke otopljene vode u Atlantik. Budući da je lakša od morske, ta otopljena voda nalazi se na vrhu okeana i smanjuje razmjenu topline između vazduha i mora. To dovodi do jačih vjetrova u području otopljene vode. Zimi vjetrovi pokreću sjevernoatlantsku struju prema sjeveru, što je produžetak Golfske struje.
Sljedećeg ljeta vjetrovi prate smjer struje i preusmjeravaju se prema sjeveru. To pomaže u stvaranju uslova atmosferske cirkulacije velikih razmjera koji donose toplije i suvlje vrijeme nad Еvropu, piše Gardijan.
Oltmans kaže da se lokacija, opseg i snaga slatkovodnih događaja mogu koristiti za procjenu obrasca toplog i suvog vremena nad Еvropom.
"Na temelju identifikovanog lanca događaja, očekujemo da će okeansko-atmosferski uslovi biti povoljni za neuobičajeno toplo i suvo ljeto nad Еvropom ove godine", kaže Oltmans.