Kilogram žive vage jaganjaca kreće se od 550 do 600 dinara (oko 10 KM) i ta cijena neće se mijenjati u narednom periodu kada potražnja pred Vaskrs bude povećana.
U novosadskim mesarama kilogram jagnjetine kreće se oko 1.400 dinara (oko 23 KM), a ovčetine oko 850 dinara (oko 14 KM).
"Na domaćem tržištu nedostaje ovčijeg mesa, trenutno se odrasle jalove ovce prodaju za oko 240 dinara (oko 4 KM) kilogram žive vage, a jaganjci se mogu prodati i skuplje od 600 dinara (oko 10 KM), ako kao genetski materijal idu u priplod“, kaže ovčar iz Ravnog Sela u opštini Vrbas Milenko Ćosić.
Ovce se obično jagnje u decembru i januaru i trebalo bi da, ako se dobro hrane, do Vaskrsa dostignu od 30 do 35 kilograma, što je kilaža koja se najviše traži.
Velika potražnja
Ćosić za Dnevnik ističe da jaganjaca ima dovoljno da se podmiri domaće tržište jer u protekle dvije godine ovčari rade na povećanju stada, zbog dobrih podsticaja - 10.000 dinara (oko 170 KM) po umatičenom grlu.
"Prošla godina i ova su u ovčarstvu solidne, cijena jaganjaca i potražnja su dobre, pa stočari mogu da prodaju sve što im je višak i to im daje volju da uvećavaju broj grla, posebno što isplata podsticaja ne kasni. U ministarstvu poljoprivrede su dobro izračunali koliki treba da bude podsticaj po grlu jer baš u tom iznosu od 10.000 dinara (oko 170 KM) treba ovci za ishranu“, naveo je Ćosić.
Ćosić duže od dvije decenije drži ovce virtenberg zbog mesa i trenutno ima 180 odraslih ženki, nešto šiljegica i 230 do 250 ovaca koje može, uz pomoć dva sina, da opsluži.
550-600 dinara kilogram žive vage jagnjetine
Gazdinstvo ima hranu sa svojih njiva, ali domaćinstva koja nemaju oranice u posjedu mogu, rekao je Ćosić, slobodno da kupe od podsticaja hranu za životinje, bez obzira na to koliko u toru imaju grla, i da je obezbijede u količini do sljedeće isplate podsticaja.
Njegov savjet mladima je da se oprobaju u ovčarstvu. Kaže da je četvoročlanoj porodici s dvoje male djece potrebno 50 grla da bi obezbijedili egzistenciju.
"Od 50 ovaca mora biti minimum 70 jaganjaca i neka svako košta po 150 evra, eto matematike“, ističe Ćosić i dodaje da se za dvije godine ovce tri puta jagnje.
Raste broj ovaca
Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, 1. decembra 2023. godine u Srbiji je bilo skoro 1.760 miliona ovaca. U odnosu na desetogodišnji prosjek 2014 - 2023, broj grla ovaca je povećan za tri procenta. Za razliku od ostale stoke, statistika je izračunala da jedino raste broj ovaca.
Prednost u držanju ovaca vidi i u tome što po selima ima dosta napuštenih kuća s velikim dvorištima i baštama, koje vlasnici daju bez naknade samo da se trava kosi i ne bude u korovu, što mladima pruža mogućnost da do hrane dođu besplatno.
U Ravnom Selu nekada je bilo 13 porodica koje su se bavile ovčarstvom i imale velika stada. Sada su ostala samo dva domaćinstva.
"Prilike su takve da se ovčarstvo u mjestu sada može obnoviti. Ima dosta napuštenih kuća, a podsticaji su dobri i redovni. Jedino što ovčarstvo zahtijeva svakodnevni rad, što mlade može da sputava u uzgoju jer su više naklonjeni brzoj zaradi bez mnogo truda“, kaže Ćosić.