Visoke temperature, suša, još ako zaduva vjetar, stvoreni su svi uslovi da se požar rasplamsa. To je, svakako alarm za vatrogasce.
Banjalučki ovih dana imaju pune ruke posla.
"Imali smo prije dva dana požar na jednoj lokaciji tri puta u Melini, mislim na različitim mjestima u Melini. To su gorile veće površine na otvorenom prostoru. Spaseno je nekih 50 dunuma žita, uz nadljudske napore vatrogasaca", kazao je Miroslav Malinić, komandir Vatrogasne brigade Banjaluka.
Spasili su što se spasiti dalo. Najvažnije je da nije bilo žrtava. Ipak, upozoravaju, uzrok je najčešće ljudski faktor. To najviše muka zadaje i vatrogascima u Hercegovini. Gotovo svako ljeto provode boreći se protiv vatrenih stihija koje gutaju sve pred sobom.
"Da se suzdrže od upotrebe otvorenog plamena kako bi sačuvali naše zelenilo oko grada, a ovim putem bih i pozvao još jednom, ako im je potrebno da pale svoja strništa po njivama, da obavijeste obavezno vatrogasnu jedinicu, kako bi mi tu preventivno djelovali i da ne bi došlo do širenja”,rekao je Zdravko Kašiković, komandir Teritorijalne vatrogasne jedinice Trebinje.
"Pogotovo sad u ovom periodu kada imamo period suša koji je u dužem periodu. Stelja je potpuno suha, baš bi došlo do katastrofalnih posljedica po šume. Uvijek sarađujemo prilikom gađenja požara. Naš dio ljudi uvijek ide na gašenje", istakao je Dalibor Jekić, tehnolog za uzgoj i zaštitu šuma.
I pored apela, neodgovorni pojedinci pale vatru u ovakvim uslovima. Tako se ugrožava ne samo imovina, već i ljudski životi.