U selu Janšino, u Vladimirskoj oblasti u Rusiji, 1. Jula je održana manifestacija posvećena Vidovdanu.
Susret se održao unutar kampa "Mala Srbija". Organizator događaja je Društvo rusko-srpskog prijateljstva iz Moskve, a vlasnici kampa su bračni par Fjodor i Jevgencija Strojev, koji, kako kažu, mnogo vole Srbiju i Srbe. Organizaciju događa je podržalo Društvo rusko-srpskog prijateljstva iz Sankt-Peterburga.
Gostima manifestacije bila je predstavljena književno-muzička kompozicija o istoriji i značaju Kosova, te njegovih drevnih svetinja značajnih za srpsku istoriju i čitav naš pravoslavni svijet. Pravi ukras je bila jedna interesantna izložba slika posvećena Kosovskim božurima. Slike i crteže je velikodušno omogućilo Društvo rusko-srpskog prijateljstva iz Sankt-Peterburga, koje je povodom Vidovdana organizovalo i umjetnički konkurs "Božuri da nam vaskrsnu".
Kao što dobro znamo, crveni božur je jedan od glavnih simbola Kosova, u kojem je oličena bol, ali i vječna slava junaka Kosovske bitke. Radovi su stigli iz različitih krajeva Rusije, Srbije, iz mjesta poput Donjecka, Apatina, Krima, Moskve ali i Australije i drugih.
Danas govoriti o Kosovu znači još jednom pokrenuti najaktuelnije pitanje ne samo za srpski narod, već i za cio pravoslavni slovenski svijet, jer svi smo nevidljivo povezani jedni sa drugima. To su dobro znali i razumjeli naši pobožni preci --- ruski mislioci slovenofili, istaknuti državnici, te ruski i srpski svetitelji. Svi su oni zavještali nama, svojim potomcima, da čuvamo to naše jedinstvo po vjeri i krvi.
I zato je Rusima posebno drago što Srbi poštuju i nove ruske mučenike i heroje. Jedan od njih je ruski vojnik Jevgenije Rodionov, koji je u zarobljeništvu tokom rata u Čečeniji je bio žestoko mučen, i kome su čečenski teroristi nudili da primi Islam kako bi prekratio svoja stradanja. No, Jevgenije je odlučno odbio prijedlog da pređe na muhamedansku vjeru i ostao je vjeran Hristu do svoje mučeničke smrti. On se preselio u Vječnost 1996. godine, na Spasovdan, na dan svog rođenja, kada je napunio 19 godina. Danas se njegova freska nalazi u crkvi Svetog velikomučenika Dimitrija u Kosovskoj Mitrovici.
Na manifestaciji, 1. jula u Janšinu, bilo je mnogo djece, od kojih su mnogi prvi put saznali za Kosovsku bitku i njene junake. Dječaci su recitovali pjesme o Svetom Savi, knezu/caru Lazaru i Kosovskoj bici.
Svoje utiske o Vidovdanu i manefestaciji, te o svom radu sa djecom su podijelile Marija Tiškina i Anastasija Medekša, magistranti Fakulteta pedagoškog obrazovanja Pravoslavnog univerziteta "Sveti Tihon".
"Sa djecom smo igrali intelektualnu igru o hramovima Kosova i Metohije. Deca su se podijelila na dva tima izabravši sebi nazive: ‘Crveni božur’ i ‘Кos’. Tokom razgovora i igre djeca su se upoznala sa glavnim srpskim svetinjama Kosmeta kao što su manastiri Gračanica, Visoki Dečani, i Pećka Patrijaršija. Oni su učili o nevjerovatnoj istoriji srpskog princa, Sv. Save, koji se dvije stotine godina prije Sv. kneza Lazara opredjelio za Carstvo Nebesko.
Zatim je jedan od najmlađih učesnika, Sava Braun (8 godina), pokazao djeci potpunu rekonstrukciju Kosovske bitke, mapa, ratnici, strateški potezi, sve je izazvalo kod djece veliko interesovanje. Na kraju sva djeca su pravila božure od papira i ponijela ih sa sobom svojim porodicama”, navele su one.
Zahvaljujući takvim praznicima i događajima Srbi i Rusi dublje se upoznaju sa veličanstvenom istorijom napaćenog i junačkog srpskog naroda i učimo da što više cijenimo i poštujemo naše zajedničko pravoslavno nasleđe, te da tako gajimo ljubav prema Bogu i našem slovenskom rodu, poručuju.