Međunarodni dan medicinskih sestara i tehničara obilježava se širom svijeta svake godine, 12. maja.
Konferencija posvećena medicinskim sestrama i tehničarima koji predano rade ovu tešku profesiju, održava se u Neumu.
Glavna medicinska sestra u Domu zdravlja Bijeljina, Tatjana Perić, za ATV jutro kaže da bi Dan medicinskih sestara trebao da bude svaki dan.
- Čestitala bih Međunarodni dan sestrinstva, svim sestrama na svijetu. Treba da budemo ponosni na sebe i da 12. maj ne bude samo Dan medicinskih sestara, nego da to bude svaki dan u godini - kaže Perić.
Tatjana skoro tri decenije se bavi ovom profesijom, te ističe kako joj ista svakog dana pruža priliku da pomogne nekome i tako učini dobro djelo.
- Skoro 27 godina sam u profesiji i čini mi se kako sam sve više stasavala, postala sam svjesna da ću biti medicinska sestra. Prednosti su što imamo priliku da svakog dana i momenta, imamo priliku pomoći nekom i učiniti dobro djelo - naglašava Perić.
Medicinske sestre, danas su, kaže Tatjana, suočene sa velikim izazovima.
- Veliki su izazovi za sestrinstvo u današnje vrijeme. Izazovi su svi ti problemi, koje zahtjevaju naši pacijenti od nas. Izrazila bih zahvalnost našem Ministarstvu, kao i Vladi Švajcarske, što su omogućili da edukujemo što više sestara, kako bismo pružili najbolju njegu našim pacijentima. Medicinska sestra je ta, koja je prvi, a često i posljednji kontakt sa pacijentom. Ono što bih naglasila jeste ta komunikacija i uspostavljanje prvog kontakta, da razumijemo pacijenta, zatim odgovornost, pristupačnost, da će sve biti dobro i da će biti zbrinuti najbolje moguće - ističe Perić.
Glavna sestra u DZ Doboj, Darija Tadić, kaže da su patronažne usluge, jedne od najvažnijih u zdravstvenom sistemu.
- Usluge patronaže su jedne od najvažnijih usluga u primarnoj zdravstvenoj zaštiti. Ono što mi radimo vezano za patronažu, radimo duži niz godina. Ulaskom Fami fondacije i njihovim uključivanjem u patronažne usluge, dostigli smo veći nivo pružanja istih. Radimo na svim nivoima, kako u postoperativnoj njezi, tako i u kurativi samoj, podjela terapije i slično - ističe Tadić.
- Patronažne usluge koriste pacijenti koji nisu u mogućnosti da dođu u samu centralnu zgradu. Susrećemo se sa različitim vrstama situacija - dodaje Tadić.