Zakon o slobodi vjeroispovijesti i Temeljni ugovor koji je potpisan između Crkve i države Crne Gore važna su dostignuća, ali izgledaju kao mrtva slova na papiru jer se mnogo toga ne poštuje, rekao je mitropolit crnogorsko-primorski Joanikije na početku naučnog skupa "Savremeno državno-crkveno pravo" u Budvi.
- Otprilike da ćemo morati još dugo vremena da se borimo za svoja vjerska prava. Naravno, sve ono što tražimo za nas, za Srpsku pravoslavnu crkvu, ta ista prava zastupamo i za sve ostale tradicionalne crkve i vjerske zajednice - rekao je mitropolit Joanikije.
Njegovo visokopreosveštenstvo je ukazao da se pravni akti, koliko je god prava i pravde, ugovora i rezolucija, sve manje poštuju i veoma često krše.
- Krše se od onih koji bi trebalo najviše da promovišu pravo. Takva je situacija, nije nam to ništa nepoznato - naglasio je mitropolit na početku trodnevnog skupa koji se održava u organizaciji SPC i uz pomoć opštine Budva.
Vladika je prethodno služio Svetu arhijerejsku liturgiju u manastiru Podmaine, a potom i pomen blaženopočivšem mitropolitu Amfilohiju i profesoru Jovanu Ćiriću, direktoru beogradskog Instituta za uporedno pravo, koji su osnivači i začetnici naučnog skupa o državnom i crkvenom pravu.
Vladika Joanikije podsjetio je da je prvi veliki naučni skup pravnika o temi odnosa Crkve i države održan 2015. godine, te da je to imalo izuzetno pozitivne posljedice u Crnoj Gori.
- Boreći se za pravdu i koristeći znanja najboljih pravnika iz naše otadžbine i iz inostranstva, savjetujući se sa mnogim umnim ljudima, mi smo znali da istaknemo svoj zahtjev u ono vrijeme kada smo bili potpuno obespravljeni - rekao je vladika.
Vladika je dodao da su sveštenici, ne samo uz pomoć pravnika, nego i sami naučili da se bore za svoja vjerska prava.