Druga "Forvard" konferencija počinje sutra u organizaciji Ministarstva za naučnotehnološki razvoj, visoko obrazovanje i informaciono društvo Republike Srpske i Inovacionog centra Banjaluka.
Konferencija, na kojoj učestvuje više od 30 stručnjaka iz NJemačke, Austrije, Izraela, Slovenije, Srbije, Hrvatske i BiH, biće emitovana na prvom programu Radio-televizije Republike Srpske sutra i prekosutra, 2. i 3. decembra, od 20.10 časova, kao i putem Fejsbuk stranice "Forvard" konferencije, najavljeno je iz resornog ministarstva.
Prvog dana fokus je na regionalnoj perspektivi digitalne ekonomije, prvenstveno zbog njenog uticaja na razvoj privrede, čime postaje izazov, ali i prilika za jačanje konkurentnosti privrednih subjekata.
Drugi dan konferencije, 3. decembra, naglasak se stavlja na koncept "pametnog grada" u kojem investicije u ljudski kapital, tradicionalnu i modernu infrastrukturu uz mudro upravljanje prirodnim resursima, te aktivno učešće građana, podstiču održivi ekonomski rast i povećavaju kvalitet života.
Resorni ministar Srđan Rajčević istakao je značaj što se u uslovima globalne pandemije uspio osigurati kontinuitet "Forvard" konferencije.
"Ove godine govorimo o digitalnoj transformaciji kao globalnom konceptu, o pametnim rješenjima zajednice lokalne samouprave u Republici Srpskoj, imamo izuzetne učesnike panela i ono što je veoma važno jeste da ćemo se više fokusirati na `Dan poslije`. Svi kao društvo moramo razmišljati o danu poslije, šta nakon ove zdravstvene krize, a mislim da tu IKT industrija može dati svoj puni potencijal", rekao je Rajčević.
Direktor Inovacionog centra Banjaluka Drago Gverić naveo je da će na konferenciji biti riječi o gradovima budućnosti, kako su to uradili neki gradovi u okruženju, te koje je korake Banjaluka napravila u prethodne dvije godine.
On je dodao da će to biti prilika da ljudi vide da se budućnost dešava sada i kod nas i šta mogu da očekuju u narednom periodu.
Cilj ovog događaja jeste da se pruže informacije i podrška privatnom i javnom sektoru da nastave sa digitalnom transformacijom i uvođenjem pametnih rješenja, a građanima na jednostavan način objasniti šta digitalna transformacija predstavlja za njih i kakvo poboljšanje životnog okruženja mogu da očekuju kroz pametna rješenja.
Konferencija se sastoji od četiri panela - "Digitalna ekonomija", "Digitalna transformacija: izazov ili šansa za razvoj privrede Zapadnog Balkana", "Gradovi budućnosti" i "Projekti za `Grad budućnosti`".