Psihološke igre

Nepoštena praksa: Jedan natpis u trgovinama ima skriveno značenje

  • 03.01.2025. 16:42

Kupovina na akcijama može donijeti uštedu, ali istovremeno pokreće vječno pitanje kvaliteta proizvoda koji su sniženi i koliko su nam oni stvarno potrebni, a zatim i koliko ih kupujemo samo zato što su tog dana nešto jeftiniji nego inače. 

Novogodišnje rasprodaje su u toku, cijene padaju, stvaraju se velike gužve, a sve s ciljem da budemo maksimalno zadovoljni nekim proizvodom.

Često se u tom ludilu susrećemo s raznim trikovima trgovaca, i to najčešće kada su u pitanju proizvodi na akciji. Kako bi prodali što više svojih proizvoda, pribjegavaju različitim oblicima manipulacije kako bi došli do naših džepova.

Еmotivna objava Aleksandre Prijović: Posveta posebnoj osobi

Еmotivna objava Aleksandre Prijović: Posveta posebnoj osobi

Nisu samo cijene i gramaže te koje dovode potrošače u zabludu. Postoje različiti trikovi trgovaca koje udruženja za zaštitu potrošača često ocjenjuju kao nepoštene trgovinske prakse.

Jeste li ikada stvarno razmislili o samom ambijentu većih trgovina i trgovačkih centara? Svaki detalj je pažljivo osmišljen kako bi vas naveo da kupite što više stvari i potrošite što više novca. Naime, riječ je o dobro osmišljenim psihološkim manipulacijama koje utiču na našu podsvijest, a kako biste im se oduprli prvo morate shvatiti kako vas tačno “mame”.

Trikovi trgovaca: Klizavi podovi, velike korpe i pametna rasvjeta

Svi prolazi u trgovačkim centrima su jako osvijetljeni, kroz njih odzvanja glasna muzika, podovi su popločani, a ponekad i vrlo klizavi. No, čim uđete u neku od prodavnica, podovi postaju mekši, svjetla prigušenija, a muzika iznenada tiša i ugodna za uho. Na taj način stvara se osjećaj ugodnosti i navodi vas da duže ostanete u trgovini. Stoga obratite pažnju dok vidite natpis ‘oprez, klizav pod’ jer može značiti i puno više osim poziva na pažnju jer je opran.

Često se u ovu igru uključuje i rasvjeta koja je usmjerena na prehrambene proizvode. Pitanje nesavršenih boja rješava se pomoću osvjetljenja, pa tako određeni spektar može učiniti da bilo koji proizvod izgleda bolje. Najljepše banane su one koje imaju najljepšu nijansu žute boje, zar ne?

Banjaluka prije Stanivukovića dugovala 11 KM: Sada su dugovi milionski

Banjaluka prije Stanivukovića dugovala 11 KM: Sada su dugovi milionski

Zatim su tu i ekstra velike korpe, odnosno kolica koja stvaraju osjećaj da ništa niste kupili, jer ih je teško napuniti. Takođe, koncept kratkog roka trajanja obično podrazumijeva proizvode koji su na sniženju u određenom vremenskom periodu, a trgovci često stvaraju mitove o potražnji, što vas automatski tjera da ih kupite odmah, iako vam možda trenutno ne trebaju. Slično je i s prehrambenim artiklima kojima uskoro ističe rok trajanja, pa onda uglavnom budu sniženi do 30 odsto.

Finansijski savjetnik: Dvije strategije podstiču prodaju

Finansijski savjetnik Dušan Uzelac sa portala "Kamatica" objasnio je da postoje dvije strategije koje podstiču prodaju.

“Zapravo sve što prodavači rade, rade s ciljem da nam nešto prodaju i to treba razumjeti. Oni koji se detaljno bave time kako da podstaknu prodaju, morali su se posvetiti psihologiji potrošnje. Pitanje koje se postavlja je – kako poboljšati prodaju svojih proizvoda kada kupac uđe u trgovinu? Postoje dvije strategije. Jedna je ona koja vas poziva da uđete u trgovinu, gdje od trenutka ulaska počinje potpuno nova priča – kako da potrošite što više novca”, objašnjava Uzelac.

Bolne riječi drugarice stradale djevojke: Mislila sam

Bolne riječi drugarice stradale djevojke: Mislila sam

Već ovdje postavlja se jasno pitanje, koji su onda neprijatelji potrošnje?

“Zasigurno, uticaji na zdrav razum, distrakcije, odnosno ometači pažnje koji nas usmjeravaju prema vanjskom svijetu. Sve to rezultira time da u trgovini nemate prozora, danas doslovno ulazite u podrume, ali je taj podrum potpuno osvijetljen, sve blista, čuje se najugodnija muzika i dolazite u stanje odvojenosti od vremena. Stvara se konstantna atmosfera koja vas sve više zadržava”, objašnjava Uzelac.

Više kupujemo ako više vidimo

Jedan od češćih trikova je i gdje će se određeni proizvodi izložiti, na dohvat ruke i očiju ili dalje od toga.

“Da biste kupili hljeb i mlijeko, morate ići uglavnom dijagonalno do najdalje tačke od ulaznih vrata. To je ono što je u svim trgovinama uglavnom postavljeno kao univerzalni set-ap”, ističe Uzelac.

Naime, ideja je da prođete pored svih polica i dobro pogledate sve što se nudi. Uvijek je tu i prateći element u obliku mirisa, atmosfere, muzike. Sve vas to privlači da kupite više.

Ako je kraj trgovine rezervisan za osnovne životne namirnice, jeste li ikada razmislili šta je ono što se nameće odmah na početku trgovine? To su svakako raznorazne salate, povrće, voće i svi ostali proizvodi označeni kao zdrav izbor. Ali zašto je to baš tako?

Ubijeni Jošo Otašević sa Cetinja rođak poznatog glumca

Ubijeni Jošo Otašević sa Cetinja rođak poznatog glumca

Naime, prodavači su došli do zaključka da ćete 12 odsto više potrošiti na nezdrave opcije onog trenutka kada ste već u korpi zadovoljili onaj zdrav način života.

Uvijek je u visini očiju odraslih ono što je namijenjeno odraslima i gotovo uvijek u visini očiju djece oni proizvodi koji su njima namijenjeni za prodaju. Da bi djeca dohvatila, suludo je da proizvodi namijenjeni njima budu na vrhu police.

Sniženja bez pravog sniženja

U tim silnim akcijama, jedna od najvećih obmana je kada je cijena na polici drugačija od one na blagajni. Kada to shvatite, postane vam neugodno da intervenišete. Tu dolaze i visoke marže. Svi će vam reći da su marže od 15 do 20 posto, ali postoje i skrivene marže koje se penju do 300 odsto. Sigurno bi pojačana tržišna kontrola mogla riješiti ove probleme.

O tome na šta se potrošači najviše žale, govorio je i Dejan Gavrilović iz Udruženja za zaštitu potrošača Еfektiva u Srbiji, koji je objasnio da nesumnjivo najveću glavobolju potrošačima zadaje neusaglašenost cijena na policama i na kasi, pa tek kad kod kuće pogledaju fiskalni račun, shvate da su neki proizvod platili skuplje od cijene koja je bila označena na polici.

Diskutabilno je radi li se ovdje o svjesnoj obmani, ali u svakom slučaju se ljudi na to najviše žale. No, potrošač plaća cijenu koja je istaknuta na polici.

Savjeti za pametniju potrošnju

Ipak, sve ono što je transparentno označeno smatra se ispravnim i u skladu sa zakonom, te da je potrošač pri kupovini imao mogućnost upoznati se s količinom proizvoda. Teško je kontrolisati ovu pojavu i reći kako se potrošači mogu zaštititi, ali uvijek postoji način da se uštedi.

Neviđeni karambol: Sudarilo se više od 95 automobila

Neviđeni karambol: Sudarilo se više od 95 automobila

Savjet potrošačima uvijek polazi od teze da provjeravaju cijene u više prodajnih objekata, ili u slučaju da ih zanima proizvod veće vrijednosti, ipak neko vrijeme pričekaju ili neposredno pred “Crni petak” provjere koja je cijena bila prije, pa donesu odluku o kupovini. To se može realizovati i čestom provjerom računa i prijavom inspekciji. Konstantne kazne natjeraće trgovce da posluju u skladu s zakonom.

“Niko vas ne vara kad kupujete prašak za istaknutu cijenu. Tu nema obmane. Proizvod koji kupite je onaj koji ste vi izabrali i platili. Sistem se temelji na tome da imate volju za izbor. Ono na što trgovci igraju je nešto što je sveprisutno, a to je nemar za upravljanje kućnim budžetom. I to uvijek stvara problem”, priča Uzelac.

Imajući u vidu sve navedeno, treba imati svijest o tome da prodavaču nije konačni cilj “prevaren kupac”, već isključivo prodati proizvod. Iz tog stajališta možemo shvatiti da je upravo u nama moć da rasuđujemo tokom kupovine, te da uvijek pažljivo biramo i kupujemo pametno, piše "Dnevno.hr".

Pratite nas i putem Vibera

Tagovi: