Početak mjeseca maja, idealno je vrijeme za sadnju krastavca kornišona. Proizvođači koji se odluče za ovu proizvodnju, ne trebaju brinuti o otkupu. Naime, nakon uspješne prve sezone, Poljoprivredna zadruga "Agro vip" iz Čelinca nastavlja sa kooperantskom proizvodnjom i ove godine.
"Mi proizvođaču dostavljamo kompletan repromaterijal za sezonu, koji on isplaćuje od treće sedmice otkupa. Nema početnih ulaganja, nego kroz gotov proizvod. Pored repromaterijala, obezbijedimo agronomske usluge tokom cijele sezone i konstantno smo dostupni našim kooperantima", ističe direktor Milenko Bjelobrk.
Novi kooperanti
Ove godine na vrijeme su završili i prezentaciju proizvođačima i spremno ulaze u novu sezonu. Ostalo je, kaže, još dvije sedmice do sadnje, tako da prostora za nove kooperante i dalje ima.
"Nastavljamo da se širimo, pa tako sa prošlogodišnjih kooperana iz sedam lokalnih zajednica Banjaluke, Čelinca, Novog Grada, Prijedora, Gradiške, Laktaša i Prnjavora, širimo se na Kostajnicu i Kozarsku Dubicu. Tri mjeseca potrebno je da ste tu stalno, da obilazite, pazite i berete. Cilj je da imaju svi prvu klasu", naveo je Bjelobrka.
Potrebno je slušati riječ struke, ovdje, pa i u dugim vidovima poljoprivredne proizvodnje, jer cilj je veći prinos i ekonomska isplativost, poručuje, dodajući da su zadovoljni prošlom prvom sezonom.
Sigurna isplata
Poljoprivredna zadruga garantuje sigurnu sedmičnu isplatu i otkup svih proizvedenih količina u toku godine. Bojan Veselinović, jedan od osnivača zadruge, ističe da cijena koja je u ugovoru ostaje do kraja sezone.
Prva klasa kornišona
"U ovoj sezoni sada idemo uz povećane otkupne cijene, imajući u vidu sva poskupljenja. To povećanje biće oko 10%. Vjerujem da ćemo sa novim cijenama dobiti i novih kooperanata", kaže Veselinović, te podsjeća da se kornišoni raspoređuju u tri klase.
Kada smo sumirali prošlu godinu oko 60 odsto bilo je prve klase govori Veselinović, dodajući da sve zavisi od prve berbe, koju je potrebno uraditi na vrijeme, što se na kraju se ogleda i u dobiti.
Proizvodnja krastavca kornišona pogodna je za manje poljoprivredne proizvođače i nije potreba velika površina. Za početak je dovoljno pola do dunum, kao i siguran izvor vode kako bi se navodnjavali. "To je osnova, pored radne snage. Upravo je mnogima za širenje prozvodnje, problem radna snaga. I oni koji bi htjeli da rade, a imaju problem i nedostatak vode, dovode u pitanje proizvodnju", navodi Bjelobrk.
Imali iskustvo i kontakte
Osnivači zadruge su ranije bili angažovani u njemačkoj kompanija Karl Kuene, a koja je obustavila ugovorenu proizvodnju krastavaca kornišona u Bosni i Hercegovini, pa su agronomi sami započeli svoju priču. Nije bilo lako ponovo okupiti sve ljude koji su radili, dobiti povjerenje i nastaviti, tačnije započeti novu priču.
"Znali smo suštinu posla, ali bilo je i novih stvari. Mi smo na početku potpisali ugovore sa 100 kooperanata iz sedam lokalnih zajednica na oko 60 dunuma zemlje. Možemo biti ponosi na rezultate koje smo postigli prošle godine", kaže Veselinović, te najavljuje i uvođenje nekih novih kultura.
Cilj je, kako govori ovaj agronom, da kroz nove kulture kooperanti ostvaruju prihode duži vremenski period.
"Posljednji dan otkupa kada je u pitanju kornišon je 26. avgusta, a ukoliko bude i nakon toga, mi u dogovoru sa određenim kooperantima to produžimo. Upravo kroz nove kulture želimo da to produžimo", poručuje iz ove Zadruge.
(Agroklub)