Radnički univerzitet u Banjaluci odlučio je da se ozbiljnije uhvati u koštac sa problemom nedostatka radne snage u deficitarnim zanimanjima za kojima, već neko vrijeme, vapi tržište rada. Uveli bi nove smjerove uz modernu obuku i više praktične nastave.
"Postoji veliko interesovanje za zanimanja iz oblasti drvne industrije, metalske industrije, iz obućarskog sektora, IT sektora i tekstilne industrije. Znači, najveći akcenat se stavlja na te oblasti gdje smo već obavili određene razgovore sa pojedinim privrednicima koji su spremni da sarađuju s nama, da nam obezbijede prostor gdje će se odvijati praktična nastava", kaže Bosiljka Radić, direktor JU Radnički Univerzitet
Pored transformacije u smislu novih smjerova i načina obuke, bitna je i suštinska, kažu u Gradskoj upravi. Ona podrazumijeva razgovor sa velikim brojem privrednika, osluškivanje njihovih potreba i odlučivanje o konačnim zanimanjima i poslovima kako bi se povećao broj zaposlenih.
"Po prvi put jedna javna ustanova je izašla i potražuje sredstva od određenih organizacija u vidu određenih projekata da bi riješili problem određenih privrednika u pogledu zapošljavanja kvalifikovane radne snage", izjavio je Zoran talić, predsjednik Skupštine grada Banja Luka
Radnički univerzitet, u vezi ovih planova, čeka odobrenje Zavoda za obrazovanje odraslih. Direktorka kaže da sa novim idejama planiraju i promjenu naziva ustanove.