Srpska pravoslavna crkva i njeni vjernici sutra slave Nikoljdan. U kalendaru SPC ovaj dan, Sveti Nikolaj, arhiepiskop mirlikijski čudotvorac, je obilježen crvenim slovom.
Sveti Nikola je najčešća slava u Srbiji. Obično za Nikoljdan pola Srbije slavi, dok druga polovina ide na slavu. Zašto je to tako teolozi ne mogu da objasne, ali ono što ističu jeste da se Sveti Nikola smatra zaštitnikom djece, putnika, učenih ljudi i mornara. Sveti Nikola je i esnafska slava, on je zaštitnik lađara, splavara, ribara i vodeničara.
Vjeruje se da će svako žensko dijete rođeno dan uoči Nikoljdana imati veoma srećan brak.
Rođen u maloazijskom gradu Patara, luci na mediteranskoj obali današnje Turske, Sveti Nikola je živio u 4. vijeku. Na pravoslavnim ikonama prikazan je kao visok čovjek u prepoznatljivom crvenom plaštu, sa episkopskom mitrom na glavi i štapom u ruci, pišu Novosti.
Postoji nepisano pravilo da na današnji dan domaćini mogu samo da pripremaju hranu, dok se drugi kućni poslovi ne smiju obavljati dan prije i dan nakon slave.
Tokom vijekova, sveti Nikola je postao jedan od najpoznatijih svetaca. U znak sjećanja na njega i za njegovo proslavljanje podignute su hiljade crkava i manastira. Zbog svoje velikodušnosti i darivanja, na pričama o Svetom Nikoli zasnovan je lik Deda Mraza.
Darivanje djece, pomaganje onima koji nemaju
Sveti Nikola je simbol darivanja, pravdoljublja, mira i spokoja, a za njega se vezuje i običaj potajnog stavljanja poklona u dječije cipele veče uoči slave, jer je on sva svoja dobročinstva vršio tajno.
Kako je životni ideal Svetog Nikole bilo pomaganje siromašnima i djeci, običaj da se i na ovaj dan pomaže mlađim naraštajima, ali i onima koji nemaju, koliko je ko u mogućnosti, jer je on volio djecu i revnosno brinuo o njima. Zato je tradicija da se darivaju orasi, lješnici, jabuke i slatkiši stavljanjem u cipele pokraj kreveta ili u prozore.
Sveti Nikola, preteča Deda Mraza
Ova legenda datira iz vremena kada je ovaj svetac bio ugledni sveštenik, nakon što je naslijedio strica na mjestu episkopa. Njegovi roditelji su umrli, a Nikola, koji nije mario za materijalne stvari, počeo je da dijeli imanje svojih roditelja siromašnima.
U Patri je tada živio jedan ugledan i bogat čovjek, koji je kasnije izgubio službu i sav imetak. Taj čovjek imao je tri ćerke koje su bile izuzetno lijepe, oskudica je bila toliko velika da on nikako nije mogao da ih uda jer nije imao miraz pa je odlučio da, zbog strašne nemaštine, kuću pretvori u mjesto bluda. Sveti Nikola saznao je za to pa je uzeo vrećicu, napunio je zlatnicima, umotao je u platno i prišunjao se noću kući ovog nesrećnog čovjeka, ubacio je vreću kroz prozor. Otac se jako začudio kada je ujutru našao toliki novac, i pripisavši to milost Božijoj, riješio je da ga da u miraz najstarijoj kćeri. To isto ponovilo se i sa drugom ćerkom.
Po prvoj verziji čovjek je naslutio da će se dobrotvor pojaviti ponovo kako bi mu ostavio novac da uda i treću ćerku pa ga je u zasjedi čekao nekoliko noći. Kada je Sveti Nikola došao da po treći put ostavi svoj dar, čovjek je iskočio iz zasjede i prepoznao je Svetog Nikolu. Svetitelj ga je tada zakleo da o njegovom dobročinstvu ništa ne govori pa mu je otkrio i mnoge pouke.
Prema drugoj verziji legende, Nikola je vidio da ga otac djevojaka čeka u zasjedi. Kako ne bi bio otkriven, dosjetio se da se popne na krov i da zlatnike ubaci kroz dimnjak. Čarape su se sušile na otvorenom ognjištu, pa su zlatnici padali pravo u vatru. Mnogo vijekova kasnije, kod nas će se razviti mit o Božić Bati, pandan tome u zapadnoj kulturi jeste Deda Mraz, piše Opanak.rs.
Na Sredozemnom moru je svaki brod imao ikonu Svetog Nikole, a na dan njegove smrti, 19. decembra, po pravilu se nije isplovljavalo u njegovu čast, prenosi 021.
Ako otac dijeli slavu sinovima
Još jedno od pravila koje nalaže vjerovanje i tradicija jeste da, ukoliko otac dijeli slavu sinovima, jeste da jedan uzme ljetnjeg, a drugi zimskog Svetog Nikolu kao dan obilježavanja svog sveca.
Sveti Nikola se u hrišćanskoj tradiciji smatra za jednog od najstarijih svetaca, a u zapadnom i istočnom hrišćanstvu vjeruje se da je on čudotvorac.
(Telegraf)