Srpska pravoslavna crkva i njeni vjernici obilježavaju praznik starozavjetnog proroka i novozavjetnog svetitelja Ilije, u narodu nazvanog i Gromovnik. Smatra se najsilovitijim među ognjenim svecima, pa se svetkuje s ogromnim strahopoštovanjem.
Gdje će biti suša, a gdje će padati kiša
Sveti Ilija Gromovnik pada u najsušnije i najtoplije doba godine. Vjeruje se da Sveti Ilija odlučuje gdje će biti suša, a gdje će padati kiša. Zbog toga se smatra da na Svetog Iliju ne treba raditi u polju, niti ulaziti u vinograde kako se ne bi navukao gnjev svetitelja.
Po predanju, na praznik Svetog Ilije prije podne je ljeto, a poslije podne jesen. Nakon ovog dana se, prema vjerovanju, više ne treba kupati u rijekama.
Postoji vjerovanje da ukoliko danas grmi, propašće sav rod oraha i lješnika. Od davnina čuva se izreka: "Od Svetog Ilije, sunce sve milije".
Ljekovit med na Ilindan
Vjeruje se da je na današnji dan dobro uzeti med radi zdravlja. Nekada je bio običaj da majke mažu djecu medom da bi cijele godine bila zdrava. Narod vjeruje da je med koji se izvadi na Ilindan ljekovit.
Takođe, mnogi roditelji djeci daju ime po ovom svetitelju jer je simbol snage i neustrašivosti.
Slavi se i kao krsna slava.