Sezona “veselog stroja” uveliko se zahuktava, a brojni natpisi pored puteva širom Srpske svjedoče da i dalje ima onih koji prodaju višak rakije proizvedene za sopstvene potrebe te tako rizikuju da budu kažnjeni.
Naime, u skladu sa zakonom djelatnost proizvodnje jakih alkoholnih pića, što obuhvata i rakiju, mogu obavljati pravna lica i preduzetnici koji su upisani u Registar proizvođača jakih alkoholnih pića koji vodi Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS. Oni koji proizvode vino moraju biti upisani u Vinarski registar koji takođe vodi ministarstvo. U Registru proizvođača jakih alkoholnih pića trenutno su upisane 94 destilerije, dok je u Registru proizvođača vina evidentirano 40 proizvođača.
Prema podacima ministarstva, u registru proizvođača jakih alkoholnih pića do kraja 2021. bilo je upisano 86 proizvođača, dok su u 2022. godini registrovana četiri proizvođača, koliko i od početka ove godine.
– Zakonom o jakim alkoholnim pićima iz 2015. godine, kao i pravilnicima, propisani su uslovi koje bi proizvođači trebalo da ispune u pogledu prostorija, opreme i stručnog kadra kako bi dobili rješenje o ispunjenosti uslova za proizvodnju i upisu u registar – kazali su u ministarstvu.
Iz Inspektorata RS navode da je fizičkim licima dozvoljeno da proizvode vino i rakiju za vlastite potrebe, ali ih ne mogu stavljati u promet i prodavati ukoliko nisu registrovani kao proizvođači.
U slučaju da se utvrdi da fizičko lice nelegalno prometuje rakiju ili vino propisana je kazna od 500 KM.