U zemljama u okruženju, ali i u Srpskoj, djeca koriste tzv. "snus" duvanski proizvod u vrećicama poput čaja. Manje poznat na našem prostoru, postao je regionalni problem i izazvao veliku paniku, posebno među roditeljima i nastavnicima.
Lako je dostupan u trgovinama, jer nije na listi zabranjenih proizvoda, a veoma je opasan, izaziva zavisnost i bolesti.
U Foči, "snus“ na rođendanskoj proslavi, a potom i u učionici. U Osnovnoj školi "Sveti Sava", brzo i stručno su s policijom razotkrili odakle ova opasnost kod đaka. Zaustavljeno je širenje opasnog duvansko-nikotinskog proizvoda. Pojačan oprez!
"Mogu da kažem da se radi o različitoj djeci. Ima ih iz problematičnih porodica ima i nekih koji su se prvi put susreli ipak su to djeca od 14 i 15 godina koja su se susrela s tim i za njih je to u tom uzrastu dječiji izazov“, rekla je direktorka ove Osnovne škole Јelena Čančar.
Građani kategorični - odgovornost je podjednako na roditeljima i institucijama.
U Inspektoratu Republike Srpske su jasni - zakonom je zabranjena prodaja duvansko-nikotinskih prerađevina maloljetnicima. Naglašavaju, zakonsku oblast bi trebalo urediti.
"Nama trenutno predstavlja problem što nikotinske kesice, nargile, elektronske cigarete nisu regulisane. One ne sadrže dijelove biljke duvana, a nema ih u popisu zabranjenih proizoda“, dodaje potparolka Inspektorata Dušanka Nikolić.
Onkolozi kategorični - "snus" je opasan. Skriven u usnoj duplji je neprimjetan, a aktivan je ubica zdravlja, izaziva karcinom.
"Povećava rizik od raka usne dupljine. Ima, osim nikotina i nitrozamina, i postojeće vjerovatnoće za karcinom pankreasa“, istakla je internista-onkolog Univerzitetske bolnice Foča Nikolina Dukić.
Psihijatri ističu - zavisničko ponašanje kod djece je opasno. Istraživanja su pokazala da osnovci i srednjoškolci sve više koriste opasni "snus" s objašnjenjem, u odnosu na cigarete lakše ga skrivaju i koriste.
"I što je ustvari poražavajuće - prvo počinju da koriste iz zabave, iz početka i povrate ali istrajavaju i na kraju imamo klasično zavisničko ponašanje što stvara probleme dalje zavisnosti“, dodaje profesorka psihijatrije Medicinskog fakulteta Foča Snežana Medenica.
Ljekari i nastavnici, apeluju i na trgovce da djeci nipošto ne prodaju "snus", cigarete i alkohol, koji su opasni izvori stvaranja bolesti zavisnosti i nedruštvenog ponašanja, koje, kad izmaknu kontroli, izazivaju nezaustavljive posljedice.