Srpska pravoslavna crkva i vjernici proslavljaju u nedjelju 5. maja Svetog sveštenomučenika Platona (1874-1941), koji je kao episkop banjalučki tokom Drugog svjetskog rata postradao mučeničkom smrću od ustaša.
Tokom službovanja u SPC bio je i vladika ohridsko-bitoljski, vikarni episkop moravički, te starješina manastira Rajinovca i Krušedola.
Episkop Platon rođen je u Beogradu 29. septembra 1874. Školovao se u Vranju i Nišu, a potom je pohađao Beogradsku bogosloviju. Zamonašio se kao učenik trećeg razreda Bogoslovije. Kada je završio Bogosloviju rukopoložen je za đakona i prezvitera. Godine 1896. poslat je u Srpsko podvorje u Moskvi gdje je nastavio bogoslovsko usavršavanje na Duhovnoj akademiji koju je završio 1901. sa stepenom kandidata bogoslovlja.
Po povratku iz Rusije, postavljen je za starješinu manastira Rajinovca. U toku Prvog balkanskog rata 1912. arhimandrit Platon je bio brigadni sveštenik, a u Prvom svjetskom ratu vojni sveštenik. Kratko vrijeme bio je administrator Ohridske eparhije. Okupaciju je proveo u Srbiji.
Sveštenomučenik Platon Banjalučki bio je i starješina manastira Krušedola (1934-1936). Za vikarnog episkopa moravičkog izabran je 1936. godine. Hirotonisao ga je patrijarh Varnava (Rosić) 4. oktobra u Sremskim Karlovcima.
Za episkopa ohridsko-bitoljskog izabran je 22. juna 1938. Poslije godinu dana premješten je u Banjaluku.
Kao episkop banjalučki dočekao je početak Drugog svjetskog rata. Kada su mu ustaške vlasti saopštile da kao Srbin, koji je rođen u Srbiji, mora da napustiti tadašnju NDH, episkop Platon je odgovorio da "želi da ostane uz svoje stado kao pastir dobri". Ustaše su uhapsile vladiku Platona i odvele ga 5. maja 1941, zajedno sa protom Dušanom Subotićem izvan Banjaluke gdje su ih ubili i bacili u rijeku Vrbanju.
Sveštenomučenika Platona Banjalučkog ubio je ustaša Asim Ćelić. Unakaženo tijelo vladike Platona pronađeno je u selu Kumsale 23. maja 1941. godine. Sahranjen je na vojničkom groblju u Banjaluci, a 1973. prenesen je u banjalučku Sabornu crkvu. Sveti arhijerejski sabor SPC ga je 1998. godine proglasio za sveštenomučenika i tada je unesen u Imenoslov svetih Srpske pravoslavne crkve.
Srpska pravoslavna crkva slavi ga 5. maja. Kivot sa moštima sveštenomučenika Platona stoji pred olatrom crkve Sv.Trojice, gdje mu brojni vjernici svake godine na ovaj dan odaju počast i cjelivaju njegove mošti. Sveta Liturgija održaće se i ove godine 5. maja sa početkom u 9,00 u crkvi Svete Trijice.