Obilna kiša, grad, jaka grmljavina - takvo će vrijeme u Srpskoj biti sve do utorka. Nije neuobičajeno, ali opreza nikad dosta. Moguće je da će u sjevernim dijelovima pasti i do 130 litra kiše.
"Imamo tri tačke koje se sad pokazuju kao mjesta gdje će biti najviše, jedno je nešto oko Banja Luke, mnogo izraženije oko Novog Grada, Prijedora, Kozare i u tom regionu i treći je u Semberiji. Centralni pojas donosi dosta manje padavina izmđu 50 i 80 litara, anajmanje u Hercegovini i na jugu gdje će biti 20-30 litara kiše", rekao je Igor Kovačić, meteorolog.
Neće biti mnogo sna narednih dana i noći za one koji rade u Protivgradnoj zaštiti. Strijelci su u pripravnosti i spremni da rakete ispaljuju u svakom trenutku.
"Radi se o ugroženosti čitavog branjenog područja od rijeke Une na zapadu do rijeke Drine na Istoku, nekih 100 kilometara južno od rijeke SAve to je naše branjeno područje. Mi imamo trenutno na raspolaganju imamo dvije i po hiljade raketa. Ušli smo u ovu sezonu sa preko 2.900 raketa", kaže Tihomir Dejanović, direktor Protivgradne preventive Republike Srpske.
Bolje spriječiti, nego liječiti. Barem koliko se može. U Vladi zato apeluju da stanovništvo zaštiti svoju imovinu jer bi moglo da bude bujičnih potoka i klizišta. Upozorenje je stiglo je i od Evropskog centra za poplave. Ozbiljno su ga shvatili i Banjalučki vatrogasci.
"Naša oprema je funkcionalana, ispravna, popunjena gorivom, ljudi su upozoreni na žuti meteoalarm, tako da mislim da smo spremni da odgovorimo na pozive građana. Što se tiče obilnih padavina važno je preventivno djelovati u smislu da se očiste odvodni kanali, oluci, propusti", ističe Miroslav Malinić, komandir Vatrogasne brigade Banjaluka.
"Naš rad je organizovan 24 časa dnevno, tako da nas građani mogu pozvati na broj 051/306-464 za postupanje u takvim situacijama", saopšteno je iz Komunalne policije grada Banjaluka.
Od srijede bi već trebalo da se razvedri, ali i da se vrate ljetne temperature. Problem bi tada mogla da napravi sparina.