Sve veći broj maligno oboljelih, sve duže liste čekanje za preglede,te nedostatak lijekova najveći su problemi pacijenata u Republici Srpskoj. Za pacijente u uznapredovaloj fazi bolesti, efikasniji, najčešće biološki lijekovi koji su već dostupni u regionu, novčano su nedostižni.
"Apelujemo na fond da se što više sredstava izdvaja za te nove, inovativne lijekove da bi se produžio život od pet do sedam godina sa tim novim biološkim terapijama. Isto apelujemo da se uvede skrining i mamografija, jer ako se karcinom otkrije na vrijeme onda je 99% izlječiv", kaže Suzana Kekić, Savez žena oboljelih od raka dojke.
"Želimo da se ukinu liste čekanja, jer ljudi čekaju po pet-šest mjeseci na listi, na kraju dobiju pravo na lijek, a on je taj lijek trebalo da počne da koristi 14 nedjelja od posljednje operacije", kaže Jasminka Sredojević, Udruženje pacijenata oboljelih od melanoma.
Put ka iskorjenjivanju jednog od najčešćih karcinoma, grlića materice je preventivna HPV vakcinacija. Mnogo je problema i pri samoj nabavci, ali iz budžeta Srpske za lijekove pacijenata sa rijetkim i malignim oboljenjima izdvaja se 76 miliona maraka.
"Te lijekove proizvode živa bića, a proizvode jajne ćelije kineskog hrčka. To je poseban bioinženjering, način proizvodnje izuzetno skup. Naravno da se u početku, kada se lijek ispituje, ulože ogromna sredstva da bi se dokazala efikasnost lijeka i sve to onda ulazi u krajnju cijenu lijeka", kaže Zdenka Gojković, načelnik klinike za onkologiju UKC-a Republike Srpske.
"Imate određenu terapiju koja se po indikacijama proizvođača koristi za jednu vrstu karcinoma, ali vam je empirijski pokazala dobar rezultat i na drugom tipu karcinoma, međutim, sam FZO ne može da nabavi lijek za nešto što nije proizvođač indikovao", kaže Alen Šeranić, ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske.
Svake godine za oko 6. 000 pacijenata ustanovi se dijagnoza nekog od malignih oboljenja. Najbitnije i zajedničko za sve oblike oboljenja je rano otkrivanje bolesti.