Ministar prosvjete i kulture Republike Srpske Natalija Trivić izjavila je da je prvi upisni rok u srednje škole prošao uredno, te da su prepoznati napori da se upisuju zanimanja neophodna tržištu rada, što je i jedan od glavnih ciljeva razvoja srednjeg obrazovanja.
Trivićeva je navela da je na sastanku sa predsjednicima aktiva direktora srednjih škola u Srpskoj analiziran upis u srednje škole i na koji način se prepoznaju politike razvoja obrazovanja.
"Kada je riječ o podsticajima koja je Vlada Srpske predvidjela za učenike koji upišu deficitarna zanimanja, zabilježen je određen broj upisa, ali će se konačna informacija znati nakon drugog upisnog roka, koji će biti održan početom sljedeće sedmice, 6. i 7. jula", rekla je Trivićeva novinarima.
Ona je dodala da je fokus stavljen na primjenu izmjena i dopuna Zakona o srednjem obrazovanju, što podrazumijeva da se već od septembra očekuje veći obim praktične nastave kod poslodavca.
"Tu je definisano da praktična nastava bude 25 odsto od ukupne praktične nastave koja je namijenjena za srednje škole. Tako će učenici sticati vještine i kompetencije koje će im trebati nakon završene srednje škole, ukoliko odluče da ne nastave obrazovanje", rekla je Trivićeva.
Na sastanku je bilo riječi i o nastavku aktivnosti kada je riječ o stručnom osposobljavanju kod poslodavaca.
"U prvoj godini sprovođenja ovih aktivnosti imali smo oko 100 potpisanih ugovora sa privrednim subjektima koji su podrazumijevali plaćenu učeničku praksu", rekla je Trivićeva.
Direktor Republičkog pedagoškog zavoda Predrag Damjanović rekao je da je krajem prošle godine donesena uredba kojom je precizirano da u Srpskoj ima 106 zanimanja u 14 struka.
"Za sva nova zanimanja, koja će učenici pohađati od septembra, uradićemo nove programe za prve razrede, a za svih 106 zanimanja smo uradili planove s ciljem da promjene budu samo u stručnom obrazovanju, sa povećanim brojem časova prakse", naveo je Damjanović.
On očekuje da će najviše promjena biti u srednjem stručnom i tehničkom obrazovanju, te da je planirano da se o reformi gimnazija govori naredne godine.
"Prema podacima, u svim lokalnim zajednicama osim u Banjaluci, interesovanje učenika za gimnaziju je veoma slabo, a razlog za to je vjerovatno i to što ona već dugi niz godina funkcioniše po istom planu i programu", rekao je Damjanović.
Predsjednik Aktiva direktora srednjih škola regije Birač Biljana Pisić ocijenila je da reforma obrazovanja podrazumijeva saradnju svih instanci, dodajući da očekuje da će učenici 1. septembra krenuti sa normalnom nastavom.
Ona je istakla da su učenici, profesori i direktori škola u prethodnom periodu uspješno riješili veoma teške i kompleksne zadatke koji su se nametnuli u vanrednim okolnostima izazvanim epidemijom virusa korona.