U unutrašnjem dijelu manastira Papraća otkrivena je manja crkva koja se vezuje za nemanjićki period. U njoj je pronađena grobnica koja je imala nadzemnu konstrukciju – stećak u obliku sanduka. Na istom mjestu pronađene su i freske crkve iz 16. vijeka.
„Krajem 19. vijeka pominje se jedan sveštenik kako je dolazio ovdje u manastir Papraću i koji je kopao i ništa drugo nije pronašao osim kostiju. Kasnije kad su arheolozi kopali dublje, dublje, mimo ove crkve, došli su do jedne grobnice i tu je ustvari potvrđena priča sveštenika koji govori da je kopao ispod kupole. I tačno ispod kupole se nalazi grobnica stara, koja se vezuje za ovu staru crkvu“, rekao je arhimandrit Nektarije Tešić, iguman manastira Papraća u Šekovićima.
Prilikom arheoloških iskopavanja, otkrivena je velika količina alata izrađenog od kostiju i rogova, keramičko posuđe, nakit i novac, grobnice u kojima su bile kosti. U dvorištu crkve ukazali su se temelji i zidovi konaka koji iz 17. vijeka koji je imao stubove i trijem.
„Bio je veoma dugačak. E sada koliko je ovamo, budući da je novi konak napravljen, jednim dijelom na tim temeljima, ali je preko 30 metara dužina njegova bila. Nešto je uži nego inače. A ovi niži dijelovi dole konaka su vezani za 15. i 16. vijek. Tako da, to je otprilike što smo mogli da zaključimo po nekom načinu gradnje. A ovamo ispred, kao što ste vidjeli, ima dosta grobnih mjesta“, rekao je arhimandrit Nektarije Tešić.
Za arheološke radove, blagoslov je dao njegovo preosveštenstvo episkop zvorničko-tuzlanski Fotije.