Na njivama oko Trebinja je sve više zasada masline. Prednjače italijanske sorte a ima i onih iz Grčke i Španije. Klima na jugu je odlična pa je i maslinovo ulje vrhunskog kvaliteta.
Prve masline u Trebinje je prije skoro dvadeset godina iz Grčke donio vladika Atanasije. Sada je oko manastira Tvrdoš više od hiljadu stabala. Proizvode se vrhunska ulja.
"Zadnjih četiri ili pet godina koliko u Agro-mediteranskom zavodu u Mostaru ocijenjuju ulja hercegovačka, mi smo svake godine poslali i svake godine smo dobili zlatnu medalju za ekstra-djevičansko ulje i ljudi su oduševljeni", kaže Porfirije, sabrat manastira Tvrdoš.
Maslinovo ulje iz Trebinja uveliko postaje brend, cijena po litru je od 20 do 30 maraka. Sve ovo liči na one vinogradarske početke, kažu Trebinjci.
Mnogi južnjaci kažu da je budućnost maslina tek počela, no ipak sve je više južnjaka koji kažu da maslinarsstvo itekako može stati na crtu vinogradarstvu.
Da je budućnost ove kulture idealna zna i vinar Radovan Vukoje. Na parceli pored vinograda raste hiljadu stabala masline, pet je sorti.
"Sorte koje su posađene su Lećino, Pedolino, Frantoio, Buža i Bjelica. Riječ je o sortama koje su sve donijete iz Italije vrhunskog sadnog materijala i evo poslije 12 godina one daju vrhunske rezultate. Imamo ekstra Djevičansko maslinovo ulje iz Podruma Vukoje", kaže Radovan Vukoje, podrum Vukoje Trebinje.
Oko maslina je manje posla neko oko loze kaže Vukoje i naglašava organsku proizvodnju. Na području Trebinja zasađeno je oko 5000 stabala masline.
Da se masline i Hercegovina odlično slažu najbolje govori ovo stablo staro je više od 300 godina.