Za učenike Tehničke škole iz Gradiške nema dileme - više prakse znači da će, nakon školovanja, biti spremniji za tržište rada.
"Skoro 60 odsto sam naučio praktično. Pošto, drugo je teorija, u teoriji može biti svašta, ali dok se vi uživo ne susretnete s tim. Sve je drugačije."
"Naša škola pretežno ima neki sporazum sa firmama, gdje mi idemo u te firme na praksu. Ja sam u jednoj firmi već godinu dana i zadovoljna sam time."
"Naša škola je nama pružila mogućnosti kakve do prije pet-šest godina nismo imali," kažu učenici tehničke škole.
Srednje škole u Gradišci mogu se pohvaliti i novim smjerovima prilagođenim potrebama tržišta rada, poput tekstilnih tehničara - to je gradonačelnik rekao ministarki prosvjete i kulture koja je bila u posjeti. Rekao joj je i da grad, u saradnji sa lokalim privrednicima, radi na poboljšanju kvaliteta praktične nastave. Jedno lokalno preduzeće Tehničkoj školi doniralo je CNC mašinu za kojom se radi u učionici.
"Tehnička škola u Gradišci je uvela dva nova zanimanja, CNC tehničar i Tehničar informacionih tehnologija, gdje već imamo kompanije koje žude za tim kadrovima i gdje će đaci koji završavaju te škole imati mogućnost da dobiju odmah posao," rekao je Zoran Adžić.
"I to je upravo ono na čemu ćemo insistirati, u smislu upisnih politika po sistemu dualnog obrazovanja, odnosno spajanja teorije i prakse u izvođenju nastave, kako bismo nakon završene srednje škole imali kvalifikovan kadar i stručno osposobljen, da bi mogao automatski da se prilagodi potrebama privrednog društva i kompanije, odnosno tržištu rada," rekla je Natalija Trivić, ministar prosvjete i kulture Republike Srpske.
Zadatak je da stvorimo uslove za školovanje adekvatnih kadrova i da im lokalna zajednica, u saradnji sa privrednicima, omogući zaposlenje, poručeno je iz Gradiške.