Novi Travnik

Vratio se iz Njemačke u BiH: Može se i ovdje zaraditi ako hoćete

  • Izvor: Agencije
  • 13.12.2024. 15:21

Izgradnja solarnih elektrana postala je dominantan poslovni sektor u Centralnoj BiH, a jedna firma iz Novog Travnika je samo u posljednje vrijeme izgradila čak 40 velikih elektrana za komercijalnu uportrebu.

“Radimo sve od konstrukcije, od šarafa do završne ugradnje panela,” izjavio je vlasnik firme MDZ iz Novog Travnika, dodajući da firma postoji četiri godine i trenutno zapošljava osam radnika.

Njegov posao u ekspanziji omogućava im da već za sljedeću godinu imaju bukirane projekte.

"Posla imamo, već smo bukirani za sljedeću godinu, projekti dolaze", rekao je.

Solarne elektrane omogućavaju povratak radne snage iz inostranstva, a Muamer Tarahija, jedan od radnika firme MDZ koji je prethodno radio u Njemačkoj i Švedskoj, ističe da mu je rad u BiH mnogo bolji nego u inostranstvu.

Prci 16 godina zatvora za ubistvo na Manjači!

Prci 16 godina zatvora za ubistvo na Manjači!

“Može se i ovdje zaraditi para ako hoće. Ima dobrih firmi ovdje. Konkretno ova moja firma. Prezadovoljan sam", kaže on za Jutjub kanal Srećka Stipovića.

Dodao je da mu je rad u BiH mnogo bolji nego u inostranstvu.

“Radim ove solarne panele i ovdje se radi u radionici željezna konstrukcija. Stvaranje, brušenje, rezanje, svi dijelovi koji trebaju za tu konstrukciju na terenu", pojasnio je.

Ogroman novac

Kada je riječ o energetskoj nezavisnosti, firma MDZ ima vlastite solarne elektrane koje proizvode energiju za njihove potrebe, a višak energije koriste za druge projekte.

“Godišnje proizvedemo struje za 40 hiljada maraka (20.618.32 evra), što je petina naše potrošnje", rekao je vlasnik, objašnjavajući da firma troši oko 200.000 maraka (103.091.62 evra) na energiju iz elektroprivrede. Međutim, i dalje postoji prostor za razvoj tehnologija i sistema u Hrvatskoj, kao i u BiH, u smislu energetske efikasnosti i smanjenja troškova.

Iako je zakon o obnovljivim izvorima energije za domaćinstva već donesen, implementacija još nije u potpunosti završena.

"Zakonska regulativa koja je već evo godinu dana na snazi ona omogućava i tu jednu vrstu, ja bih rekao, djelatnosti", objasnio je stručnjak za energetiku, dodajući da još uvijek postoji inertnost u sprovođenju.

Utakmice protiv Albanije na najvišem bezbjednosnom nivou

Utakmice protiv Albanije na najvišem bezbjednosnom nivou

Jedan od radnika MDZ-a, koji je prethodno radio u inostranstvu, potvrdio je rastuće trendove u Bosni i Hercegovini.

"I ja sam bio vani, pa sam se vratio iz Švedske. Bio sam šest godina u Švedskoj”, rekao je, dodajući da je zadovoljan životom i radom u BiH.

“Ovdje sam se vratio jer mi je bolje i ovdje mogu zaraditi,” rekao je.

Širiće se u budućnosti

“Zemljište treba biti okrenuto prema jugu,” objašnjava Luka, jedan od stručnjaka za instalaciju solarnih elektrana.

Iako nije uvijek idealno, koriste konstrukcije koje omogućavaju optimalnu proizvodnju energije. Na pitanje o problemima u proizvodnji solarnih panela, rekao je:

“Za sada mi nismo imali problema. Vjerovatno, kad je kod nas došlo tu ekstremno vrijeme, može biti uticaj vremena, led i tako to".

Iako se solarna energija ne može u potpunosti koristiti bez odgovarajuće baterijske opreme, tehnologija napreduje, a firme poput MDZ-a omogućuju održive projekte.

Političar optužen da je autom udario dva dječaka

Političar optužen da je autom udario dva dječaka

“Mi danas sve naše elektrane čitamo sa servera koji se možda nalazi u Kini", rekao je jedan od stručnjaka, ističući kako napredak u tehnologiji omogućava daljnji razvoj i efikasnost solarnih elektrana.

Zakon o obnovljivim izvorima energije omogućava građanima da prodaju višak energije u mrežu, što bi moglo dodatno ubrzati rast solarnih projekata u Bosni i Hercegovini.

"Širiće se svakako u budućnosti zato što još ovaj zakon kod nas je uveden”, zaključio je jedan od radnika firme, podvlačeći kako će se ta mogućnost širiti u budućnosti.


Pratite nas i putem Vibera