Republika Srpska i Srbija će od septembra u osnovnim školama imati zajedničke nastavne planove i programe za nacionalne predmete. Sa posebne tematske sjednice, koja je spojila Odbore za obrazovanje dvije Skupštine, poručeno je da srpski narod ima pravo na svoju nauku.
"Smatrali smo da srpski narod, bez obzira gdje on bio, treba da uči isti jezik, istu istoriju, istu geografiju, jer se radi o istom narodu i ista mu je istorija, govori istim jezikom i normalno je da nastavni planovi i programi za djecu u osnovnim školama trebaju biti isti", istakao je Dane Malešević, ministar prosvjete i kulture RS.
Srpske žrtve kroz istoriju su velike, a one nas obavezuju da se ozbiljno odnosimo prema djelima naših predaka. Bez tendencije i želje da se ugroze bilo čija prava, cilj je unaprijediti obrazovanje u Srpskoj i Srbiji, tvrde iz Odbora.
"Ja kao predsjednik Odbora za obrazovanje mogu da kažem da postoji jako puno oblasti u kojima ova dva Odbora mogu raditi zajedno, samo sa jednim ciljem, a to je unaprjeđenje obrazovanja u Republici Srpskoj, ali i u Srbiji", istakal je Danijela Mrda, predsjednik Odbora za obrazovanje, nauku, kulturu i informisanje NS RS.
"Mi moramo da sačuvamo i naš jezik, i naše pismo i našu istoriju, sve ono što krasi kroz davne vekove srpski narod. Moramo to da sačuvamo i da prenesemo naraštajima koji dolaze. Ne znam zašto bi nekome smetalo što mi imamo danas zajedničku sednicu i što se trudimo da uradimo nešto što bi bilo mnogo bolje i korisnije i za nas i za Republiku Srpsku. Mi nemamo ništa protiv da svako poštuje svoju istoriju, da svako poštuje svoj narod, da poštuje svoj jezik, ali isto to tražimo i nama da se dozvoli", istakao je Ljubiša Stojmirović, zamjenik predsjednika Odbora za obrazovanje, nauku, tehnološki razvoj i informatičko društvo Skupštine Srbije.
Iz Odbora imaju samo jednu poruku: "Onoga trenutka kada nam uzmu jezik i pismo, nije potrebna više nikakva vojna sila, mi smo porobljeni".