Predizborna kampanja počinje za nešto više od mjesec dana, a trgovina glasovima već je počela. Anonimni Zeničanin na internetu prodaje svoj glas najboljem ponuđaču. Oglas - u kojem se traže "samo ozbiljne ponude" - je ubrzo uklonjen sa sajta.
"Prodajem svoj legitimni glas na predstojećim izborima, po principu "ko više plati, njemu/njoj/njima glas". Ionako su me svi razočarali, a da se konačno uvjerim kako je to kad ti plate za glas, jer svi o tome pišu, a meni nikad niko ni fening ponudio nije. Sad se ja nudim vama," napisao je Zeničanin.
Razočarani glasač kaže da će kao dokaz dostaviti fotografiju glasačkog listića, i da ponude prima do izborne šutnje, 6. oktobra.
U koaliciji "Pod lupom" koja prati izborni proces u BiH, pretpostavljaju da je riječ o šali, kojom građani pokazuju šta misle koliko njihov glas danas vrijedi.
"Ono što je problem je da je glas obezvrijeđen, pa tih 50 KM se ljudima čini bolje - bolje da dobijem tih 50 KM, nego da taj moj glas neko upiše sam gdje hoće. Problem, po našem mišljenju, je što izostaje reakcija institucija koje su zadužene da prate te procese i kažnjavaju one koji to rade," kaže Bojana Trninić, regionalni koordinator koalicije "Pod lupom".
Informacije o prodaji i kupovini glasova čuli su i građani, ali oni koje smo anketirali tvrde da svoj glas ne bi dali u zamjenu za pare. Ali one koji bi to uradili ne osuđuju.
"Ja recimo taj nisam, i ne može me kupiti niko. Ali ima ljudi koji se mogu kupiti vrlo jednostavno, lako, za 100 maraka glasa za Tačija ako treba," kaže jedan od anketiranih građana.
"Gdje god ima dima ima i vatre. Ja nemam nikakvo lično iskustvo što se toga tiče, ali vjerujem da ima," dodaje drugi.
"Ako nekom stvarno treba para, ako treba cvaja, za neki glas, što da ne, neka ga isplasira," šaljivo odgovara anketirani građanin.
Glasovi su se prodavali putem interneta i uoči lokalnih izbora 2016. godine, iako su kupoprodaja glasova i manipulacija izbornim procesom zabranjeni zakonom. Kazna za ovaj prestup je i do pet godina zatvora.