Molitvenim sjećanjem na stradale srpske civile i borce i polaganjem vijenaca danas su obilježene 32 godine od zločina nad 56 svirepo ubijenih u Jošanici na Nikoljdan 1992. godine, a preživjeli su poslije tri decenije dočekali da počiniocima počne suđenje.
Na dan kada je trebalo da slome krsni kolač, tada je mučenjem i odsijecanjem dijelova tijela muslimanska vojska iz Goražda zvjerski masakrirala više staraca, 21 ženu i troje djece.
Milosti nisu imali ni za dvogodišnju Danku Tanović, Draganu Višnjić od deset godina i njenog tri godine mlađeg brata Dražena. Najstarija žrtva u ovom pokolju bio je devedesetogodišnji starac Rade Pljevaljčić.
Parastos je služen kod spomenika u jošaničkom zaseoku Hodžići za 73 mještana poginulih u Odbrambeno-otadžbinskom ratu. Među njima i 56 svirepo ubijenih na Nikoljdan 1992. godine.
Okupljeni su još jednom su poručili da se u vjeri u Božiju pravdu nadaju i ovozemaljskoj.
Svjedok masakra nad Srbima u Jošanici Dušanka Lalović, tada Višnjić, jedna je od rijetkih preživjelih iz familije. Ubijen joj je otac Tomo i mnogobrojna rodbina i komšije.
Kao svjedok zločina i kao sekretar opštinske Organizacije porodica poginulih, Lalovićeva decenijama ne gubi nadu da će počinioce ovog zlodjela stići zaslužena kazna. Nakon više od tri decenije, dočekala je da suđenje konačno počne.
"Ove godine počeo je sudski postupak protiv optuženih za zločin u Jošanici, koji traje. Nadamo se pravičnom suđenju i adekvatnim kaznama za počinioce ovog strašnog zločina u Jošanici", rekla je Lalovićeva.
Uz 16 Višnjića, ubijeno je i devet članova familije Kulić, po pet u familijama Grujičić i Blagojević, zatim četvoro Davidovića, po troje Jegdića, Pljevaljčića i Stojanovića, dvoje Mićevića i Ivanovića i po jedan član iz porodica Škipina, Stevanović, Jagodić i Tanović.
Suđenje pripadnicima takozvane Armije BiH, koji su optuženi za ovaj zločin, počelo je u februaru ove godine. Optuženi su Ferid Buljubašić, Ahmed Sejdić i još deset komandanata i pripadnika takozvane Armije BiH.