Bučnica ili eko veš mašina pere sve osim obraza. Nisu joj potrebni struja i hemija, samo prirodna snaga planinske rijeke. Nekada je ovakvih veš mašina u Martin Brodu bilo na desetine. Danas samo jedna.
"Znate kako najveći je problem ženama da operu recimo deku za bračni krevet. One su velike i nezgodne i ne možete ni u veš mašini, ni u kadi, i onda oni dođu kod mene sva okolna sela, gradovi od Bihaća, Petrovca, Drvara, Grahova“, kaže Dragan Reljić iz Martin Broda kod Bihaća.
A posao je gotov za deset minuta. Deka može na sušenje. Dok jedni bučnicu koriste, drugi dolaze samo da vide prirodnu veš mašinu.
Priča o prirodnoj veš mašini ovdje u Martin Brodu kao pravi mamac za turiste. Domaćini su strpljivi i uvijek spremni da objasne svima kako to funkcioniše mašina na prirodan način.
Znatiželjne smo i mi zatekli pred bučnicom. Stigli su turisti iz Prijedora.
"Bez ičega, da, da, kao nekada. Kako vam se čini? Prelijepo. To su kod nas radili na Japri, a sada rade na Uni, a ovo je Unac“, kaže Stana iz Prijedora.
Nikola iz Prijedora kaže da je lakše ovako.
"Ja pošto nemam tih bračnih kreveta, ja nemam šta oprati ovdje“, kaže kroz osmijeh Zrenka iz Prijedora.
Ova bučnica stara je oko 250 godina. Ime je dobila zbog buke koju proizvodi tokom svog rada. A na njoj rade uglavnom muškarci.
"Nema žene koja može da izvuče tu deku iznutra i praktično je to je najvjerovatnije jedina muška veš mašina na svijetu tak onda su žene veoma zadovoljne ako imaju bučnicu pred kućom“, dodaje Dragan Reljić iz Martin Broda kod Bihaća.
A osim bučnice, Reljići pred kućom imaju i vodopade. Martin Brod, jedno od rijetkih pravoslavnih sela u Federaciji BiH, nalazi se u Nacionalnom parku Una na oko 50 kilometara od Bihaća. Ugnijezdio se baš tamo gdje Unac ljubi Unu, a selo leži na više od 90 vrela. U ovom selu i danas živi isključivo pravoslavni narod i na vijekovnom ognjištu čuva svoju tradiciju.