Nisu svi američki proizvođači čipova zadovoljni sankcijama koje je Vašington uveo Pekingu, jer one predstavljaju gubitak profita, izjavila je američka ministarka za trgovinu Đina Rejmondo.
"Ne možemo dozvoliti da se Kina dočepa tih čipova i tačka. Uskratićemo im našu najnapredniju tehnologiju", rekla je ona na nacionalnom odbrambenom forumu u Kaliforniji, koji je organizovala Predsjednička fondacija Ronalda Regana.
Ministarka je dodala da zna da "postoje izvršni direktori kompanija za proizvodnju čipova, koji su postali malo nervozni jer gube prihode.
"Ali to je život. Zaštita naše nacionalne bezbjednosti važnija je od kratkoročnih prihoda", naglasila je.
Rejmondo je posebno pomenula "Еnvidiju", jednu od kompanija, koja je nastavila da razvija čipove posebno za kinesko tržište nakon što su SAD uvele svoju početnu rundu ograničenja u oktobru 2022.
Ona je takođe izrazila zabrinutost da ako Japan i Holandija, čije fabrike zauzimaju vodeće pozicije u oblasti opreme za proizvodnju poluprovodnika, nastave da snabdijevaju Kinu, onda restriktivne mjere SAD neće imati nikakvog smisla.
U Vašingtonu se trenutno vodi diskusija o potrebi za dodatnim ulaganjima kako bi se spriječilo da Kina proizvodi poluprovodnike sljedeće generacije.
"Moramo da proizvodimo u svojoj zemlji. To je u osnovi inicijativa za nacionalnu bezbjednost. SAD ne proizvode najsavremenije čipove na svojoj teritoriji", ukazala je Rejmondo, istakavši da velike kompanije, poput "Еnvidije", proizvode svoje poluprovodnike na Tajvanu.
Ona je ocijenila da Birou za industriju i bezbjednost Ministarstva trgovine, koji upravlja kontrolom izvoza SAD, treba više sredstava od Kongresa.
"Imamo budžet od 200 miliona dolara. To je kao cijena nekoliko borbenih aviona. Ako smo ozbiljni, hajde da finansiramo tu operaciju po potrebi", zaključila je.