Cijene kafe dostigle su istorijski visok nivo na svjetskim tržištima, javlja Anadolija.
Cijena kafe u funti je porasla za više od 70 odsto od početka ove godine.
Do visoke cijene kafe doveli su sušni vremenski uslovi u Brazilu, što je negativno uticalo na prinose kafe te mogućnosti mraza u zemlji.
Napadi Huta u Crvenom moru takođe su doprinijeli porastu cijena, jer su usporili isporuke iz Azije u Еvropu.
U međuvremenu, ekstremne vrućine i suše u jugoistočnoj Aziji, gdje rade proizvođači kafe u zrnu, dovele su do smanjenja žetve, posebno u Vijetnamu, što je dovelo do poskupljenja kafe.
Procjenjuje se da će prinos kafe dodatno opasti s ekstremnim vremenskim uslovima La Nina, koji donosi niže temperature od normalnih širom zapadne Еvrope.
Tajfun Jagi, smrtonosni i veoma destruktivni tropski ciklon u Aziji, pogodio je zemlje jugoistočne Azije i oštetio područja proizvodnje kafe, što je dodatno podiglo cijene kafe.
Istovremeno, izvještaji da se ЕU sprema da odgodi donošenje novih pravila kako bi spriječili uvoz nekih proizvoda proizvedenih oštećenjem šumskih površina, takođe su uticali na povećanje cijena kafe. Proizvodi uključuju soju, govedinu, palmino ulje, drvo, kakao i kafu.
Đuzepe Lavaca, izvršni direktor italijanskog proizvođača kafe Lavaca, rekao je da će se cijene kafe udvostručiti zbog globalne inflacije i klimatskih promjena.
Zafer Еrgezen, turski ekonomista, rekao je za Anadoliju da rast cijena kafe nije veliko iznenađenje zbog vremenskih promjena u Brazilu, najvećem svjetskom proizvođaču i izvozniku kafe.
Еrgezen je naveo da je vremenska tranzicija iz Еl Nina u fenomen La Nine rezultirala relativno malom količinom padavina u Brazilu, što je podstaklo zabrinutost zbog cvjetanja stabala kafe.
Napomenuo je da su zabrinutost zbog niskih prinosa u jugoistočnoj Aziji, posebno u Vijetnamu, i nevoljkost farmera da prodaju svoje usjeve zbog viših cijena promijenili smjer cijena kafe.
Dodao je da će se trend rasta cijena kafe nastaviti još neko vrijeme.