Ministarstvo finansija Republike Srpske oštro je demantovalo tvrdnje pomoćnika federalnog ministra finansija za upravljanje dugom Samir Bakić da je Republika Srpska po glavi stanovnika zadužena 5.633 marke, odnosno skoro duplo više nego drugi entitet.
Iz Ministarstva su poručili da je taj dug na dan 31.12.2022. godine iznosio 3.235 KM, dakle znatno manje nego što to tvrdi Bakić, čije su izjave prenijeli brojni mediji u drugom entitetu.
"Ministarstvo finansija Republike Srpske i Vlada Republike Srpske odgovorno upravljaju javnim finansijama i dugom, o čemu svjedoče zvanični podaci, pozitivna makroekonomska kretanja, indikatori i stručne analize relevantnih institucija", saopšteno je iz Ministarstva.
Dodali su da se podaci koji su javnosti dostupni na internet stranici Ministarstva finansija Republike Srpske i zvaničnih institucija često politizuju i netačno prikazuju.
"Te smo u obavezi da javnosti pojasnimo da podaci o stanju duga FBiH i Republike Srpske, nisu na jednostavan način uporedivi iz više razloga: Podaci o stanju duga koje iskazuje FBiH obuhvataju stanje duga FBiH, bez duga kantona, duga lokalnih zajednica, te fondova socijalne sigurnosti. Drugim riječima, iskazani dug FBiH nije sveobuhvatan. Sa druge strane, podaci o stanju duga koje iskazuje Republika Srpska cjelovito prikazuju stanje duga (budžeta Republike Srpske, duga lokalnih zajednica, fondova socijalne sigurnosti, IRBRS i javnih preduzeća)", napominju u Ministarstvu i dodaju:
"Naime, u FBiH su Ustavom Federacije skoro sva socijalna davanja, bezbjednost, prosvjeta, značajan dio pravosudnih institucija, zdravstvena zaštita i sl. su stavljena u nadležnost kantona, dok su ista u Republici Srpskoj u nadležnosti Republike Srpske. Drugim riječima, to podrazumijeva da su sva finansiranja za navedene namjene, pa i zaduženja za iste, u FBiH iskazana u budžetima kantona (i čine njihov dug), dok se u Republici Srpskoj, svo finansiranje za ove namjene čini iz budžeta Republike (odnosno čini dug Republike Srpske)".
Nadalje, pojašnjavaju, budžet se u FBiH iskazuje po gotovinskom, dok se u Republici Srpskoj iskazuje po obračunskom principu, zbog čega je u budžetu Republike Srpske prikazan i dio duga koji će biti plaćen u narednoj godini.
"Takođe, FBiH nije imala jednako sluha prema svojim pravnim i fizičkim licima koji su pretrpjeli štete zbog ratnih dejstava kao Republika Srpska koja je prihvatila izmirenje obaveza poristeklih po različitim osnovama prema ovim licima. Na ovaj način je Republika Srpska priznala ukupno 1.343,5 miliona KM, od kojih je do danas izmireno 1.138 miliona KM, te stanje unutrašnjeg duga po ovom osnovu iznosi 205,5 miliona KM. Stanje duga budžeta Republike Srpske na dan 31.12.2022. iznosilo je 3.720 miliona KM, tj. 32,95% BDP-a, odnosno, isti je po glavi stanovnika iznosio 3.235 KM", kažu u Ministarstvu finansija i zaključuju:
"Još jednom ističemo da Republika Srpska nije prezadužena i da odgovorno upravlja svojim javnim finansijama. Ovu činjenicu potvrđuju i međunarodne agencije za kreditni rejting koje u svojim izvještajima ističu stabilne javne finansije kao prednost Republike Srpske, dok kao nedostatke navode složen i komplikovan politički sistem BiH".