Od 2016. godine, u Srbiji se koristi elektronski novac. Zahvaljujući njemu, građani mogu bez otvaranja računa u banci da kupuju robu i usluge preko interneta, sedam danas u nedjelji, sa bilo koje lokacije.
Kako sistem funkcioniše
Еlektronski novac je digitalna zamjena za gotov novac kojim kupac plaća proizvode i usluge. Еlektronski se drži na virtuelnim računima na serveru, na čipu, ili magnetnoj traci platne kartice. Da bi uopšte imali elektronski novac, građani moraju prethodno da uplate novčana sredstva onome ko izdaje elektronski novac (pomoću platne kartice, prenosom sa računa ili neposrednom uplatom).
Ko u Srbiji izdaje elektronski novac?
Narodna banka Srbije, je od 2016. do danas, izdala pet dozvola za izdavanje elektronskog novca, a to su firme:
- iPay See
- Telekom Srbija
- LED Pay
- Akcionarskom društvu za rad sa platnim karticama Chip Card
- Payspot
Onaj ko izdaje elektronski novac dužan je da odmah nakon prijema novčanih sredstava izda elektronski novac. Sigurnost tog novca koji su građani uplatili je obezbijeđena tako što je firma koja izdaje elektronski novac dužna da u svakom trenutku na depozitnom računu raspolaže novčanim sredstvima čiji iznos odgovara izdatom elektronskom novcu. Takođe, ova sredstva, u slučaju finansijskih poteškoća firme, ne mogu biti predmet izvršenja ili prinudne naplate, niti ulaze u njenu stečajnu ili likvidacionu masu, kažu u NBS.
Kada se izdaje elektronski novac, građani sa ovom firmom zaključuju u ugovor, koji se smatra zaključenim predajom gotovog novca ili uplatom novčanih sredstava na račun firme ili distributera.
Da bi elektronski novac mogao da se upotrebljava, firma odmah po zaključenju ugovora izdaje potvrdu o izdavanju elektronskog novca.
Za šta se koristi elektronski novac
Еlektronski novac se može koristiti bilo za plaćanja po osnovu kupoprodaje roba i usluga, bilo za prenos tog novca između osoba koje ga posjeduju.
Šta je “digitalni novčanik”
Kako kažu u Narodnoj banci Srbije, “digitalni novčanik” je zapravo aplikacija koja će onome ko ima elektronski novac, pored plaćanja roba i usluga u onlajn okruženju, omogućiti i plaćanja na fizičkim prodajnim mjestima, kao i transfere elektronskog novca između osoba koje imaju instaliranu aplikaciju “digitalnog novčanika”.
Da li je sigurno korišćenje elektronskog novca?
U NBS objašnjavaju da i oni koji koriste elektronski novac, kao i svi drugi, uživaju svu zaštitu koju Zakon o platnim uslugama obezbeđuje, bez obzira na način i sredstvo plaćanja.