Dušan Uzelac

Finansijski savjetnik objasnio kako pametno raspodijeliti platu u januaru

  • Izvor: Nova.rs
  • 02.01.2024. 21:21

Period do plate poslije praznika umije da se rastegne do unedogled.

Prazničnu euforiju oko novogodišnjih i božićnih praznika obično prati šoping, ali i neplanska potrošnja. Uz koje savjete, tj. trikove možemo da se organizujemo s novcem da naknadno ne bismo zažalili što smo u dubokom minusu, priča finansijski savjetnik Dušan Uzelac.

Kad stignu novogodišnji i božićni praznici, pare se nekako uvijek izvuku više nego što bismo željeli, a posebno ove godine nakon brojnih poskupljenja. Pritom, prilike za nova troškarenja se otegnu otprilike do Srpske nove godine, pa ne kažu zato bez razloga za januar da je najduži mjesec u godini.

Čini se mnogima da plata krajem tog mjeseca, odnosno početkom februara nikada neće leći. A kako preživjeti do nje, odnosno kako raspolagati novcem u ovo doba godine tako da ne upadnemo u duboki minus, govori Dušan Uzelac, finansijski savjetnik i osnivač sajta Kamatica.

Bh. kompanija nagradila radnike 13. platom od 2.000 KM

Bh. kompanija nagradila radnike 13. platom od 2.000 KM

„Nije pogrešno potrošiti novac, naprotiv. On i služi tome da njime kupujemo život. Ono što u finansijama pravi problem jesu neplanirane potrošnje. Ovo doba godine je vrijeme darivanja. Prodavci lako izvuku pare jer je atmosfera potrošačka. Jedini način da ne zažalimo zbog neke kupovine jeste da ne dozvolimo da nam ta kupovina napravi problem kasnije. Dobar savjet bi bio da se odvoji iznos sa kojim možemo da komforno dočekamo sljedeći prihod. Tako će se ograničenje samo nametnuti“, kaže Uzelac.

On otkriva i kako iole sačuvati kućni budžet u dane praznika, tj. šta bi trebalo da nam budu prioriteti, a sa čim bismo mogli da prikočimo.

„Najbolji način da se budžet sačuva je da se stave granice. Teško ih je postaviti i zadržati u tržnom centru jer smo tamo sa ciljem da se novac potroši, a ne uštedi. Zato je dobro imati definisan budžet, plan koji ćemo sprovesti. To ne mora da bude plan u nekoj rigidnoj formi, dovoljno je da se dogovorimo sa sobom da je npr. granica potrošnje 100 evra na ime neke prilike. Nije ni strašno ako se plan ne ostvari i pretjeramo. Bitno je da je postojao i da se nastavi sa planiranjem. Vremenom će biti sve precizniji i tako će se planiranje savladati. Onda ćemo upravljati finansijama umjesto da one upravljaju nama“, rekao je on.

Jedino rješenje – planiranje

Finansijski savjetnik priča i koliko je zapravo bitno planirati unaprijed da ne bismo bili u žestokom škripcu čekajući platu u februaru. Uostalom, poznato je da je kraj januara najdepresivniji dio godine i jer su praznici za nama, ali i jer smo švorc.

Banjalučaninu žena prokockala 82.000 KM

Banjalučaninu žena prokockala 82.000 KM

"Jedini razlog finansijskih problema je neplaniranje. Jedino rješenje finansijskih problema je planiranje. Mnogi se uplaše ovog procesa, ali to ne mora da bude naporno. Prvi korak je da nabrojite sve mjesečne račune i saberete ih u glavi, pa onda provjerite koliko ste to precizno uradili. Pomnožite ih sa 12 mjeseci, pa ćete vidjeti koliko na šta trošite godišnje. Izračunajte vašu godišnju platu i oduzmite troškove. Ovo su sve dobre vježbe za osvješćivanje“, savjetovao je Dušan Uzelac, piše Nova.

Pratite nas i putem Vibera

Tagovi: