Iako su cijene motocikala i skutera u proteklom periodu rasle i po nekoliko puta, trgovci u moto-šopovima zadovoljni su prodajom, a pojedinih modela zbog velikog interesovanja je čak manjkalo.
Prema podacima Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH, za devet mjeseci ove godine uvezena su 4.804 motocikla, uključujući i mopede, bicikle i slična vozila sa pomoćnim motorom, čija je vrijednost dostigla 15,6 miliona maraka.
U istom periodu lani stiglo je 3.255 komada ovih prevoznih sredstava, a vrijednost je bila nešto veća od deset miliona maraka.
"Tokom ove godine najviše ih je stiglo iz Japana i to u vrijednosti većoj od 4,4 miliona maraka, a BiH ih je još uvozila i iz Italije, Kine, Francuske, Austrije i Tajlanda", podaci su UIO.
Vlasnik banjalučke radnje “Moto Shop 7” Bojan Majkić kaže da su zadovoljni prodajom.
"Najveća potražnja je za skuterima, ali i motociklima od 700 i 900 kubika, a kupci su najčešće spremni da izdvoje između 15.000 i 20.000 KM“, kazao je Majkić, prenosi Glas Srpske.
Cijene dvotočkaša su, kaže, više i do 15 odsto nego lani, ali to zavisi od vrste i modela.
"Ove godine je lakše bilo nabaviti robu od dobavljača nego lani, ali neki najprodavaniji modeli rasprodati su još u avgustu“, rekao je Majkić.
Istakao je da među kupcima motora ima i pripadnica nježnijeg pola.
"Motore kupuju sve generacije, od 25 godina pa naviše, a posebno nam je drago što među kupcima ima i žena“, kazao je Majkić.
U banjalučkoj prodavnici “Peda motor” kažu da uvoze motocikle manje kubikaže.
"U ponudi imamo modele od 125 i 250 kubika, a zadovoljni smo potražnjom. Zanimljivo je da među kupcima ima dosta djevojaka“, rekli su u ovoj trgovini.
S obzirom na manju kubikažu, kako kažu, i cijene su prihvatljivije pa je za model do 125 kubika potrebno izdvojiti 3.000 KM.
U prodavnici “Gyavera BH - CFMOTO” iz Banjaluke kažu da je prodaja motocikala na istom nivou kao i prošle godine.
"S druge strane, veoma je porasla potražnja za kvadovima. Građani su u prosjeku za njih spremni odvojiti oko 15.000 KM, isto koliko i za motocikle“, kazali su u ovoj radnji.
Dodali su da su u proteklom periodu bili primorani da koriguju cjenovnik.
"Cijene su u posljednje dvije godine rasle nekoliko puta, u skladu sa ostalim poskupljenjima i inflacijom. Ljudi se nisu žalili, jer su svjesni da je takvo stanje na tržištu“, rekli su u ovoj radnji.