Stanovnici Njemačke moraju raditi za vlastitu nekretninu do 14 godina – ako cijelu svoju neto platu ostavljaju samo u tu svrhu.
Posjedovati vlastiti dom san je mnogih. Ali, rastuće kamatne stope i visoki troškovi izgradnje su većini Nijemaca otežali kupovinu vlastitog doma.
Sticanje vlastitih nekretnina postalo je izuzetno skupo, posebno u metropolama. To potvrđuje i trenutna procjena "Immoscout24", online platforme za stambene i poslovne nekretnine.
Prema njihovoj analizi, budući kupci u prosjeku moraju raditi do jedanaest godina kako bi kupili stan od 80 kvadratnih metara.
I to pod uslovom da se cjelokupni neto prihod domaćinstva ulaže u nekretninu.
Za stanove u novim zgradama zainteresovani moraju raditi čak i do 14 godina.
Posjedovanje kuće najskuplje je u Bavarskoj i Baden-Virtembergu
"Immoscout24" je za ocjenu prvo prikupio prosječne tražene cijene trosobnog stana od 80 kvadratnih metara stambene površine i prosječne opremljenosti.
Portal je potom tu svotu podijelio s prosječnim godišnjim neto prihodom domaćinstva tražitelja nekretnine, navode njemački mediji.
Prema tome, ljudi koji traže nekretnine iz saveznih zemalja Bavarske i Baden-Virtemberga moraju najduže raditi za vlastiti dom i to 5,7 odnosno 6,1 godinu.
U Saskoj (3,1 godina), Saskoj-Anhaltu (2,9 godina) i Tiringiji (3,1 godina) stvari idu mnogo brže.
Veći prihodi, ali i veće cijene nekretnina u metropolama
Prosječni neto prihod domaćinstva u metropolama veći je nego u saveznim zemljama, ali su tražene cijene u velikim gradovima znatno više.
Tražioci stana rade za nekretninu u prosjeku 11,2 godine u Minhenu, 9,6 godina u Frankfurtu na Majni i 9,4 godine u Štutgartu, navode njemački mediji.
Nijemci u prosjeku rade 38,8 godina u životu, navodi "Immoscout".
Procjena ne pokazuje nakon koliko godina radnog staža zaposlenici si mogu priuštiti vlastitu nekretninu, već koliko dugo bi morali izdvajati cjelokupnu neto zaradu samo za kupovinu vlastitog doma.
U stvarnom scenariju, uz opšte životne troškove, postojali bi i troškovi finansiranja i slučajni troškovi kupnje, pišu njemački mediji.
Njemačka "lošije pozicionirana od bilo koje druge zemlje u Evropi"
Gesa Krokford, direktorica "Immoscout24", kritikuje kako je Njemačka "lošije pozicionirana od gotovo bilo koje druge zemlje u Evropi" kada je riječ o vlasništvu nad nekretninama.
"Posebno u kontekstu povećanih troškova finansiranja i usporene novogradnje, sada se mora promovisati više vlasništvo na nekretninama u Njemačkoj", kaže Krokford, piše "Fenix magazin".