Teško je stanje u elektroenergetskom sektoru. Loša hidrološka godina, u jednom rudniku ugalj loš, u drugom ga fali, distribucijama fali para. Termoelektrane su postale rupa bez dna. Gacko godinama muči muku sa kvalitetom uglja.
"Ugalj je promjenljivog kvaliteta međutim u odnosu na prošlu godinu moram da naglasim da imamo dosta veći odnosno širi front radova što nam omogućava da imamo više prostora za homogenizaciju uglja i dobijanje nekoga kvaliteta zadovoljavajućeg na deponije termoelektrane", rekao je Dušan Nikčević, rukovodilac RJ Rudnik Gacko.
Spas vide u prečistaču uglja, na čemu se već radi. Spas za ugljevičku bi bile veće količine uglja, a manje proizvodnje za Slovence. Ipak, uvjeravaju, nije alarmantno.
"RiTЕ znate da u posljednje vrijeme posluje u jednoj teškoj situaciji, ali pored svih tih otežavajućih okolnosti mi se borimo da održimo to poslovanje i da održimo proizvodnju i stabilnost Republike Srpske kako bi mi ćemo zahvaljujući svim našim radnicima nastaviti to ta radimo i u narednom periodu", rekao je Diko Cvjetinović, v.d. direktora RiTЕ Ugljevik.
Manjak sredstava glavna je boljka elektro distribucija. Dobiju samo onoliko koliko dođe od mrežarine, a vape za investicijama.
"Taj tarifni postupak u primjeni je već pune dvije godine i što se tiče mrežarine, ona će biti nepromjenjena i do kraja ove, i do kraja iduće godine prema stavu regulatora, iako je ona donijela jako velike probleme svim distributivnim preduzećima", rekao je Dragan Čavić, direktor "Еlektrokrajine".
Loš protok je bio kroz Trebišnjicu, Drinu i Vrbas. Dosad su hidroelektrane bile svijetla tačka u sistemu, a sada u onima na na Drini kažu da do kraja godine neće uspjeti da ostvare zacrtane rezultate.
"Ova godina nažalost nije bila dobra i plodonosna kao prošla. Svjedoci ste, i sami ste imali priliku da vidite da je ova godina izuzetno sušna i već sada u ovom trenutku možemo da konstatujemo da planirani godišnji plan proizvodnje neće biti ispunjen", rekao je Nedeljko Perišić, direktor HЕ na Drini.
Sve ovo je pokazalo da se s cijenama na trenutnom nivou dalje ne može. Zato su uputili zahtjeve za njihovu korekciju. U novu godinu ćemo tako s višim cijenama struje, ali, kako naglašavaju, i dalje najpovoljnijim u regionu.