Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede

Minić: Akcenat na osiguranju proizvodnje

  • Izvor: SRNA
  • 24.12.2024. 12:36

Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske Savo Minić izjavio je danas u Banjaluci da će u narednoj godini akcenat biti stavljen na osiguranje poljoprivredne proizvodnje, te da su podsticajne mjere doprinijele povećanju obima proizvodnje u mljekarstvu, voćarstvu i povrtarstvu.

"Kada je riječ o mehanizaciji, značajnim dijelom je ta potreba poljoprivrednika izmirena i u narednim godinama bi se trebalo više posvetiti razvoju prerađivačkih skladišnih kapaciteta, za šta ćemo povećati izdvajanja", rekao je Minić na konferenciji za novinare u pauzi konsultativnog sastanka sa predstavnicima republičkih udruženja poljoprivrednih proizvođača.

On je dodao da su sa poljoprivrednicima usaglasili niz mjera koje će biti uvrštene u novi pravilnik o uslovima i načinu ostvarivanja novčanih podsticaja za razvoj poljoprivrede i sela za 2025. godinu.

"Kada je riječ o premiji za krmače, biće uslovljeno sljedeće godine sa 16 prasadi prijavljenih od te krmače. Na taj način ćemo smanjiti i crno tržište", naveo je Minić.

On je istakao da resorno ministarstvo nastoji da uvaži sve realne zahtjeve poljoprivrednika i da na najbolji mogući način bude raspoređen agrarni budžet koji će i za 2025. godinu biti u iznosu od 180 miliona KM.

"Prošle godine smo napravili pravilnik u kojem smo smanjili donje limite da bismo imali što veći broj korisnika podsticajnih mjera, to je dalo rezultat i zato imamo jednim dijelom i povećan obim proizvodnje. U nekim poljoprivrednim granama imamo povećan broj korisnika podsticaja, a nemamo povećanu proizvodnju, zato i o tome treba da razmišljamo", rekao je Minić.

Predsjednik Saveza udruženja poljoprivrednih proizvođača Republike Srpske Stojan Marinković ocijenio je da je agrarni budžet za narednu godinu razvojni i da je većina udruženja zadovoljna.

"Poljoprivrednici su zadovoljni do sada realizovanim i ono na šta apelujemo stalno jeste kontinuitet i sigurnost isplate podsticaja, čime možemo da se pohvalimo u odnosu na zemlje okruženja", rekao je Marinković.

On je naveo da poljoprivrednike muči zaštita domaće poljoprivredne proizvodnje, te smatraju da u skladu sa potpisanim sporazumima može da se pristupi sezonskim ograničenjima uvoza.

"Možemo malo razvući i izdavanje uvoznih dozvola, možemo se boriti na sto načina, ako imamo volju za tako nešto, ali zbog složenosti države imamo opstrukcije iz najviše reda bošnjačkog naroda, ali i ostalih koji ne razumiju značaj prehrambene sigurnosti sopstvenog naroda", istakao je Marinković.

On je naveo da su podsticajne mjere značajno doprinijele činjenici da poljoprivredna proizvodnja učestvuje sa više od 12 odsto u ukupnom BDP-u Republike Srpske.

Predstavnik Udruženja tovljača pilića Republike Srpske Đuro Cvijić rekao je da je ova oblast poljoprivredne proizvodnje dobro organizovana, kao i da su zadovoljni podsticajnim mjerama.

"Prije pet godina za peradarstvo je izdvajano do 400.000 KM, a danas je to oko tri miliona KM", naveo je Cvijić. 

Pratite nas i putem Vibera

Tagovi: