Novi penzioneri u Hrvatskoj po novim pravilima više ne mogu otići u penziju iz oba penziona stuba, a da štednju iz drugog stuba ostave na čekanju.
Naime, od prvog januara ove godine dobili su rok od 12 mjeseci da potpišu ugovor o penziji s penzionim osiguravajućim društvom, a ako to ne učine, cijela penzija iz drugog stuba u roku 30 dana od isteka tog roka biće im prebačena u državni proračun, piše "Novi list".
Do sada su po nešto strožim uslovima mogli odmah povući 15 odsto štednje, a izmjenama četiri "penziona zakona", koja su na snagu stupila s prvim januarom, mogu povući i do 20 odsto kapitalizovane penzione štednje, pri čemu je prosječna jednokratna isplata 15 odsto penzione štednje iznosila oko pet hiljada evra.
Mamac izbora
To je ujedno i mamac kod izbora penzije iz oba penzione stuba jer bi mogao rezultirati povećanjem broja korisnika koji penziju primaju iz oba stuba.
Na kombinovanu penziju iz oba stuba odlučuje se tek manji dio radnika, trenutno je oko 15 hiljada penzionisanih "dvostubaša" s obzirom na to da je drugi stub još uvijek neisplativ za većinu građana, osim onima s natprosječno visokim platama.
Do 20. decembra prošle godine o izboru penzije izjasnilo se 11.625 građana, od čega je njih 79 odsto (9.164) odabralo penziju samo iz prvog stuba, a njih 21 odsto (2.461) iz prvog i drugog stuba, dok mogućnost jednokratne isplate dijela penzije koriste gotovo svi.
Prema podacima Regosa (Centralnog registra osiguranika), do sada je sklopljeno ukupno 12.957 ugovora o starosnoj ili prijevremenoj starosnoj penziji iz drugog stuba, od čega je 10.805 ugovora o penziji s jednokratnom isplatom od 15 odsto, pri čemu je ukupno isplaćeno 54.252.212,55 evra, odnosno prosječno 5.021,28 evra po korisniku.
Po novom, korisnik penzije moći će, prije sklapanja ugovora, odabrati iznos jednokratne isplate između nula i 20 odsto od ukupne doznake penzionom osiguravajućem društvu, ali ovu opciju neće imati svi novi penzioneri.
U Regosu pojašnjavaju da se takva isplata može ugovoriti ako je osnovna starosna, odnosno osnovna prijevremena starosna penzija iz prvog stuba veća od najniže penzije prema Zakonu o penzionom osiguranju. Regos pri tom ima obavezu da članu fonda dostavi obavještenje o informativnom izračunu penzije radi donošenja odluke o izboru mirovine, odnosno ako se odluči za onu iz oba stuba, imaće godinu dana za sklapanje ugovora.
Ukinute ulazne naknade
Ako i novi osiguranici ne konzumiraju svoje pravo u roku od godine dana, isplata će im biti umanjena za iznos troškova penzionog osiguravajućeg društva zbog čuvanja tih sredstava.
Zavod za penzijsko osiguranje će u tom slučaju korisniku odrediti penziju kao da je bio osiguran samo u prvom stubu, pojašnjavaju u Regosu.
Istovremeno, zakonskim izmjenama ukinute su ulazne naknade što će građanima donijeti i male uštede, a podsjetimo da od ove godine rastu i mirovine iz oba stuba tako da je dodatak povećan s 20,25 na 27 odsto i odnosi se i na onaj dio radnog staža stečen nakon uvođenja drugog penzionog stuba.
Naime, od prvog januara povećane su penzije onih koji su se penzionisali iz oba stuba, a povećanu – odnosno razliku povećanog dodatka od 6,76 odsto – dobiće u februaru kada će im biti isplaćena penzija za januar, iako su je neki očekivali već u ovom mjesecu.
Pri tome korisnici neće biti zakinuti za svih 12 mjesečnih isplata u ovoj godini, jer će im u januaru iduće godine "sjesti" penzija za decembar.
Njima je 27 odsto dodatka već isplaćeno, ali samo za godine staža koje su skupili do 2001. odnosno do uvođenja drugog penzionog stuba.
Za preostale godine dobijali su 20,24 odsto dodatka, a sada će se dodatak izjednačiti za sve godine kao i građanima koji su odabrali štednju samo iz prvog stuba, jer im je takva penzija bila isplativija.
Razliku "dvostubašima" neće isplatiti penziona društva, nego Hrvatski zavod za penziono osiguranje, s obzirom na to da se razlika odnosi na osnovnu penziju iz prvog stuba, piše "Novi list".